طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ در گرگان توسط گروه مهندسی هیرکانا- طراحی کاتالوگ یکی از روش های قوی و هدفمند در جذب مشتری می باشد. طراحی حرفه ای کاتالوگ در تبلیغات اهمیت بسیار بالایی دارد

 

کاتالوگ‌چیست؟

کاتالوگ ها برگه های کاغذی و شکیلی هستند ک بصورت دفترچه طراحی شده تا به معرفی محصولات جمع آوری شده و خدمات یک مجموعه که به مشتریان ارائه میگردد بپردازد. مجموعه ها این کاتالوگ ها  را در اختیار مشتریان خود قرار میدهند.
با اینکه امروزه بهره وری و استفاده از اینترنت بسیار فراوان  و کارآمد است و با یه سرچ ساده می توان اطلاعات لازم را در هر زمینه ای بدست اورد اما بازهم وجود طراحی  کاتالوگ حرفه ای اختصاصی به عنوان معرف محصولات شرکت ها موسسه ها و یا کار خانه های تولیدی برای جذب مشتری های بیشتر کمک شایانی کرده است. به همین علت مجموعه ها برای توضیح بهتر و کاملتر محصولات خود نیاز به (ساخت)طراحی کاتالوگ اختصاصی دارند. گاهی اوقات افراد کاتالوگ ها را برای سفارش های اینترنتی در دسترس قرار می دهند تا جنس های مورد نظر خود را مطابق لیست کاتالوگ ها سفارش دهند.

 

تهیه کاتالوگ ها چه اهمیتی دارند؟

طراحی و تهیه کاتالوگ حرفه ای برای هر مجموعه ای بسیار مفید است که شامل فهرستی از تمام محصولات مجموعه هاست و به مشتری این امکان را میـ دهد ک راجب محصول مورد نظر  خود مطالعه کرده و با مقایسه چند محصول گزینه مناسب خود را انتخاب کند . وجود کاتالوگ این امکان رو به مشتری می دهد ک‌ مطالعه و‌ مقایسه را زمان فراغت خود انجام دهد و با ارامش کامل تصمیم به انتخاب بگیرد چرا که تمام توضیحات تکمیلی در خصوص ابعاد,وزن, قیمت, رنگ, برند محصول, موجود بودن یا نبودن محصول و حتی نظرات و انتقادات مشتریان را دارد.

طراحی کاتالوگ

 

ساخت کاتالوگ ها چه مزایایی دارد؟

می توان به کمک طراحی کاتالوگ حرفه ای مشتری هایی از شهرهای اطراف پیدا کرد .به عنوان مثال در نمایشگاه هایی ک در شهرهای بزرگ برگذار می شود افرادی از شهرها و مناطق دور و نزدیک برای معرفی و فروش محصولات خود و عده ای هم برای خرید حضور پیدا میکنند. درسته که این نمایشگاه ها مدام نیس و زمان محدودی دارند اما در همان بازه کوتاه برگذاری نمایشگاه این افراد و شرکت ها با ارائه کاتالوگ های خود این فرصت را به مشتری های خود میدهند ک در هر زمان و در هرجایی از کشور بتوانند درباره محصولات مطالعه کرده و در صورت نیاز سفارش بدهند.

حتی آنها می توانند کاتالوگ های خود را با چند زبان مانند انگلیسی و عربی ترجمه کنند این کار به جذب مشتری های بیشتر کمک خواهد کرد چرا که چنین مجموعه هایی  میتوانند به خارج از کشور هم سفارش داشته باشند . طراحی کاتالوگ های حرفه ای باید بسیار جامع و دقیق باشند جمله بندی و توضیحات شمرده و روان باشند تا برای  مشتری جذابیت داشته باشد ان را مطالعه کند. بعضی ازمجموعه ها برای دسته بندی محصولات مختلف از کاتالوگ های مختلف استفاده میکند به عنوان مثال یک مجموعه در تولید پوشاک و کفش و لوازم آرایشی فعالیت میکند و به صورت جداگانه با عکاسی صنعتی برای هر یک از انها کاتالوگ صنعتی طراحی میکند و میتواند در بخش های مختلف  مثلا به داروخونه کاتالوگ ارایشی و بهداشتی و یا برای یک لباس فروشی کاتالوگ لباس خود را ارائه دهند. حتی فروشندها میتوانند هنگام توضیح محصولات از کاتالوگ ها هم استفاده کنند.اینکار به مشتری هنگام مطالعه توضیحات , برایش لحن و گفتار اطمینان و برخورد فروشنده تداعی میشود تا در انتخاب مصمم تر شود. پس همانطور که معلوم است طراحی کاتالوگ مفید و مناسب است و به پیشرفت مجموعه ها کمک چشمگیری کرده است.

 

محتویات طراحی یک کاتالوگ حرفه ای باید به چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

    مرتب و منظم بودن، بدون سردرگرمی در مطالب و رنگ بندی هایی مناسب داشته باشد. و همچنین اگر در حیطه ارایشی و بهداشتی ویا مواد غذایی  هستین باید در طراحی کاتالوگ تصاویر مرتبط به محصول استفاده شود چرا که تصاویر جزو المان هایی هستند که قادر است مخاطبان را بخود جذب کنند و در کنار تصاویر با توضیحات و دسته بندی محصولات مختلف اطلاعات لازم را تکمیل کنند.
مثلا کرم، شامپو ،نرم کننده مو و صابون ...
و معرفی زیرمجموعه دسته بندی های محصولات مانند شامپو مخصوص موهای خشک، شامپو مخصوص موهای چرب، کرم مرطوب کننده پوست خشک ..کرم مخصوص دور چشم یا اگر در حیطه لوازم برقی خانگی هستین  اسم هر برند را باید ذکر کنید و بعد زیرمجوعه محصولات برقی هر برند را با تمام جزئیات ان به همراه عکس محصول  کد محصول و قیمت نام دقیق آنها. طریقه استفاده، مزایا و مزیت محصول و گارانتی ها در طراحی کاتالوگ درج شود.

ساده و قابل حمل باشند تا مشتری ها براحتی بتوانند در هرجایی ان را همراه خود ببرند و مطالعه کنند.
باید به تمام سوالات مشتری در باره کالا و‌ خدمات آن پاسخ داده شود و در کنارش مطالب اینقدر طولانی نباشد که وقت زیادی برای مطالعه بگیرد. همچنین محتوای آن باید بطوری مرتب چیده شده باشد ک مشتری هنگام مطالعه از مطلب پرت نشود .
از توضیحات اضافی خارج از حیطه محصول که باعث حوصله سر رفتن مشتری میشود خودداری کرد.
معمولا دارای ترکیب رنگی ۴تایی هستند.
نسبت به بروشر ها و تراکت و پوستر ها مطالب بیشتر و مفید تری داشته باشند.
سادگی در شیوه نوشتاری برای درک راحت مطلب .
برای بیشتر شدن مطالب و بازخورد بیشتر ازطرف مخاطبان میتوان در دسته بندی کاتالوگ خود بخشی را به رضایت مشتریان و  همچنین اطلاعاتی درباره نحوه گارانتی محصولات برای اختصاص داد. و همچنین باید جلد جذاب و زیبایی داشته باشند زیرا اولین بخشی که مشتریان از کاتالوگ محصولات میبینند و باعث جلب توجه انها میشود جلد کاتالوگ یا بروشورهاست. چرا که کاتالوگ ها واسطه ای بین مشتری و تولید کننده هستند.

 

تفاوت کاتالوگ و بروشور؟

تفاوت های ظریفی دارند یکی از تفاوت های اصلی طراحی کاتالوگ با طراحی بروشور در توضیحات محصولات است همانطور که گفتیم  طراحی کاتالوگ باید بسیار کامل دقیق باشد اما در طراحی بروشور ها  توضیح کوتاه مختصری از محصول ها درج‌گریده است. و تفاوت دیگرش در طراحی و چاپ آنهاست. بروشورها را میتوان بصورت تک برگی، 3لت (تاشو)، یا چند برگه نازک چاپ کرد. اما بروشور ها بصورت دفترچه هایی با برگ هایی به ضخامت بیشتر هستند.

 
چاپ و طراحی کاتالوگ‌ها به چه صورت است؟

در طراحی کاتالوگ باید از افراد فعال در این زمینه کمک گرفت زیرا باید طراحی آنها اوصولی و منحصربفرد باشد تا بتواند بازدهی خوبی داشته باشد. استفاده از طراحی صنعتی برای یک مجموعه میتواند بسیار مفید واقع شود.
اگر طراح ما اصولی کار نکنند چه بسا که ممکن است باعث ضرر مجموعه هم شود. کاتالوگ ها برای یک مجموعه در دو مدل طراحی میشوند بصورت چند محصولی که شامل معرفی محصولات مختلف مجموعه است. یا به صورت تک‌ محصولی که فقط یه محصول را معرفی کند.
چاپ کاتالوگ ها به دوصورت دیجیتالی و افست انجام میشود که متداول ترینش مدل چاپ افست هست اما در مواقع فوری که نیاز به کاتالوگ داریم میتوانیم به صورت دیجیتالی (PDF)چاپ کنیم. البته که کیفیت چاپ افست بسیار بالاتر از چاپ دیجیتال است و بهتر است برای کاتالوگ از چاپ افست استفاده شود. اندازه برگ ها بصورت A4 یا A3 استفاده میشود و یا بصورت مربع 19*19 .
ضخامت برگها برای کاتالوگ ها بیشتر از اندازه طبیعی است، که این امر باعث میشود در صورت تا شدن کاغذ دچار شکستگی شود ..به همین دلیل در چاپ و طراحی انها از لایه نازک پلاستیکی تحت عنوان سلفون استفاده میشود سلفون ها به دو مدل مات و براق هستند.
سلفون براق بیشتر برای طراحی های تیره و سلفون مات برای رنگ های روشن استفاده میشود اما در بیشتر مواقع بستگی به سلیقه طراح دارد تا به جذب مشتری کمک کند. اما نکته ای که حائز اهمیت اینست که قبل از چاپ کاتالوگ به تعداد زیاد یک نمونه را چاپ کرده و بررسی کنید تا اگر در مدل نهایی ایرادی بود بتوان آن را رفع کرد و بعد در تعداد بالا کاتالوگ ها را به چاپ برسانید.

 

در طرحی کاتالوگ ها برای اطمینان خاطر مشتری چه کار کنیم؟

جلب اعتماد مشتریان برای فروش مجموعه بسیار حائز اهمیت است. به منظور اطمینان مشتری ها از شرکت و کارخونه برای  انتخاب محصول مورد نیازشون .. بهتر است در ابتدای کاتالوگ به معرفی و توضیحاتی درباره عملکرد و سابقه فعالیت مجموعه و حتی داستان کوتاهی از چگونگی شکل گیری مجموعه شما و همچنین مشخصات مدیر و مسئولان داده شود تا در مرحله اول به شناختی از مجموعه برسند.
در بخشی با گذاشتن ادرس شبکه اجتماعی در کاتالوگ باعث میشود مشتریان جدید با خواندن نظرات و انتقادات  مشتریان قدیمی که از محصول استفاده کردند راحتتر اطمینان کنند..همچنین امتیاز هایی که به مجموعه داده شده و استاندارهایی که در محصول ها رعایت شده درج گردد. و ادرس مجموعه و شماره تماس و ادرس اینترنتی درج شود تا در صورت پیش امدن سوال برای مشتریان به راحتی بتوانند با مجموعه ارتباط برقرار کنند.

حتی میتوان در کنار خرید مشتری, هدیه هایی کوچکی  مثل اشانتیون ارائه داد مثلا اگر لوازم ارایش خرید یک براش یا کرم تیوپی کیفی هم  به عنوان هدیه به مشتری ارائه دهند با اینکه فروشنده هیچ تعهدی نسبت به هدیه دادن ندارد اما باعث حس خوب خرید برای مشتری میشود تا برای خرید بعدی خود مجموعه شما برایش اولویت داشته باشد.