تولید محتوا پادشاه است. چرا می گوییم دردنیای آنلاین امروزه تولید محتوا پادشاه است؟ دلیل آن چیست؟
ما به کمک تولید هدفمند محتوا چیزی را میتوانیم به مخاطب خود انتقال دهیم که قبلا آنرا ندیده و آشناییتی دقیق نسبت به آن موضوع نداشته! و از طرفی وجود محتوای قدیمی که قبلا وجود داشته دیگر منفعتی برای مانخواهد داشت. وقت آنرسیده که محتوایی هدفمند و بی نظیر به مخاطبان خود ارائه دهیم و آنها را مجاب کنیم که باب میل ما اقدام نمایند. و این کار عملی نخواهد شد مگر ی با شناخت کافی و دقیق از مخاطبان ما. پس از مخاطبان خود تحقیق درستی انجام دهید. تا محتوای پول ساز تولید کنید.


تولید محتوا و انواع آن

در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تولید محتوا را برای شما توضیح داده هر چیزی که به تولید محتوا مرتبط میشود را آموزش بدیم. اهمیت و موقعیت تولید محتوا با کیفیت در سال 2021 و سال های آینده بسیار مهم و تاثیر زیادی بر روی کسب و کار های مختلف می گذارد (تولید محتوا پادشاه بوده هنوزم هست و خواهد بود).

امروزه تولید محتوا برای همه چیز و تمامی کار ها لازم و دارای اهمیت بسیاری است، همچنین در سال های پیش روی ما تولید محتوا بسیار با ارزش و دارای اولویت بسیار بالایی است.اهمیتی که روز به روز بیشتر می‌شود. و همچنین در و هر سال نسبت به سال قبلتر، اولویت بسیاری از کسب و کارها و سایت‌های اینترنتی بدل می‌گردد. می‌دانید چرا؟

در زمانی که  صنعتی بودن جهان شروع شده بود و صنعت حاکم به مردم بود همه مجبور بودند برای صاحبان صنعت و سرمایه کار کنند حتی درس خواندن و زندگی کردن در این شرایط برایشان بسیار سخت بود و عملا نمی توانستند طبقه اجتماعی خود را بالاتر برده و زندگی راحت تر  و مرفح تری داشته باشند اما در زمان حال زندگی ما بسیار متفاوت تر و راحت تر از گذشته است.

افزایش سطح آگاهی و دانش مردم، اهمیت به کشف اطلاعات و منابع جدید، کنجکاوی برای حل مسائل پیچیده، به روز بودن و به روز کردن اطلاعات در گردش، در ارتباط بودن با دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات، دنیای بی پایان اینترنت باعث رشد و پیشرفت ما در کسب و کارهایمان شد.

یکی از بهترین و اصلی ترین راه های موفقیت؛ توجه به نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان است، هر چه ارتباط با مخاطبان خود را بهتر، صمیمی تر و نزدیک تر کنید مخاطب به شما اعتماد بیشتری می کند و شما میتوانید راحت تر به مخاطبان دسترسی داشته باشید. که مهم ترین راه آن تولید محتوا با کیفیت و خاص می باشد، آن وقت مخاطب شما را بیشتر می شناسد و به شما اعتماد پیدا میکند. اگر می‌خواهید از مسیر سفارش تولید محتوا یا به وسیله کسب مهارت انجام آن پای در راه برقراری ارتباط با مخاطبانتان بگذارید در ادامه این مقاله ی ارزشمند  همراه ما باشید زیر این مقاله میتواند تغییر زیادی در مورد نحوه نگارش شما انجام دهد.

 

تولید محتوا و انواع آن 1


تولید محتوا چیست؟

ابتدا باید به این پرسش جواب دهیم که تولید محتوا چیست؟

به فرایندی که در آن شما برای مخاطبان خود دست به تولید ایده موضوعی خاص می زنید و برای خریداران شما جذاب است ، تولید محتوا می گویند. که ایده ی شما می تواند محتوایی از نوع :

1- متنی یا نوشتاری : تولید محتوای متنی که بصورت وبلاگ می باشد.
2- گرافیکی : تولید محتوای تصویری که شامل تصاویر یا اینفوگرافیک می شود.
3- تولید محتوای ویدئویی :
4- تولید محتوای صدا : پادکست

که همه ی این محتواها را در واتساپ، اینستاگرام، فتوشاپ و...  یا هر قالب دیگری تولید و  منتشر می کنند.

 

 

تولید محتوا و انواع آن 2

 

 

چرا تولید محتوا مهم است و باید تولید محتوا را جدی بگیرید؟

 

تولید محتوا وانواع آن 4

 

بخش بزرگی به عبارتی تمامی زندگی روزمره ما را محتوا تشکیل می دهد، محتوا آن چیزی است که ما هر روز انجام میدهیم ، کارهای روزمره ما، غذا خوردن، کار کردن ، تفریح کردن و خیلی از موارد دیگر که اجتناب از آن ها دشوار است، شما با نوشتن روزمرگی ها یا فیلم گرفتن یا عکس گذاشتن از کارهایی که روزانه انجام می دهید و شاید برای شما بسیار پیش پا افتاده و عادی باشد اما برای بسیاری از افراد جذاب و قابل دنبال کردن است، اما چرا دنبال آن ها هستید؟؟محتوا می تواند باعث آگاهی ما ، شادی و خنده، سرگرمی ما  و راهنمایی در تصمیم گیری هایمان و.. می شود.

شما با کمک محتوا میتوانید مشتری و مخاطب را به سمت خود جذب کنید تا مخاطب شما را بشناسد، درگیرتان شود و لذت ببرد همچنین می توانید بازدید کنندگان جدید به سایت یا صفحه شخصیتان را افزایش دهید و از آن ها کسب درآمد کنید. به عبارتی اگر شما تولید محتوا نکنید از تمامی اتفاقات خوب، درآمد ها ، فرصت های پیش رو و خیلی از ارتباطات دور می مانید یا هرگز آن را تجربه نمی کنید. توصیه من این است که حتی اگر تولید محتوا را دوست ندارید، در زمینه کاری و یا مورد علاقه ی خود به مدت 1 تا2 ماه به تولید محتوا بپردازید و کم کم متوجه می شوید که چه قدر به این کار علاقه پیدا کرده اید.

 

 

تولید محتوا و انواع آن 3


باید به طور صریح به یک سوال پاسخ دهید. مخاطب می‌خواهید یا خیر؟

برای تولید محتوا باید محتوایی تولید کنید که بسیار جذاب ، قوی و گاها متفاوت تر از بقیه باشد ، به تعداد کلمات رقبای خود نگاه کنید و سعی کنید 400 کلمه تا 600 کلمه بیشتر از آنها بنویسید ، بالا آمدن سایت شما و زودتر دیده شدن در گوگل به نوع و تعداد کلمات شما بستگی دارد.

من نمی دانم که شما چه نوع محتوایی تولید میکنید و اهداف شما از جذب مخاطب چیست، آیا میخواهید خدمات و کالای خود را تبلیغ کنید یا اندیشه ی خود را نشر دهید ، فرقی ندارد در هر صورت شما باید مخاطب هدف خود را به سایت خود کشانده و کاری کنید که بیشترین زمان خود را در سایت شما صرف کند و با اکراه سایت شما را ترک کند آنجاست که هدف شما تحقق پیدا می کند. این کار دقیقا همان شیوه و روشی است که بزرگترین کسب و کارها برای خود برنامه ریزی می کنند و در مسیرش هستند.

تولید محتوا، آخرین کاری است که در بازاریابی انجام می دهید . با توجه به سایتی که در آن تولید محتوا می کنید ابتدا نیاز مشتری را شناسایی کنید و سپس در آن زمینه اطلاعات مفید و رایگانی در اختیار مخاطبان خود قرار دهید به این صورت می توانید مشتریان بالقوه را به سمت خود جذب کرده و مشتریان موجود را از طریق تعامل با کیفیت، حفظ کنید.

•    بازاریابی محتوا باعث افزایش رشد 3 برابری بازاریابی سنتی ما می شود و به میزان 62% باعث کاهش هزینه های اضافی ما می شود
•    با یک نگاه اجمالی به SMB هایی که از بازاریابی محتوا استفاده می کنند میتوان متوجه شده به به میزان  ۱۲۶٪ فالوور های بیشتری نسبت به افرادی که اینکار را نمیکنند دارند.
•    جالبه بدونید که بیش از ۶۱٪ خرید های آنلاین فروشگاه ها در نتیجه مطالعه مستقیم مطالعه مشتری در آن سایت است.
•    سایت هایی که میزان اشتراک گذاری پست های آنان از 15 پست در ماه بیشتر باشد تقریبا نزدیک به 4 برابر ترافیک و بازدید بیشتری نسبت به وبلاگ هایی خواهند داشت که کمتر از 5 پست در ماه به اشتراک میگذارند یا ترتیب خاصی برایش قائل نیستند.
هرچه محتوای بهتر و بیشتری تولید کنید تجارت و کسب و کارتان نیز بهتر و بیشتر رشد می کند. بنابراین سعی کنید با استراتژی قوی و جذاب برای رفع نیاز های مشتریان خود تولید محتوا کنید.

 

 

تولید محتوا وانواع آن 5


۲. برنامه ریزی و استراتژی محتوا

شما برای ساختن هر چیزی ابتدا از آن نقشه و برنامه ای اولیه در نظر می گیرید و سپس با برنامه آن کار را انجام می دهید بدون داشتن برنامه امکان دارد از هدف خود بسیار منحرف شوید. یک استراتژی محتوا شامل همه چیز است، از نام تجاری و لحن گرفته تا اینکه چگونه محتوای خود را تبلیغ کرده و در نهایت مورد استفاده مجدد قرار بگیرد. بیایید قدم به قدم به نحوه ایجاد برنامه محتوا خود بپردازیم.
 

 

تولید محتوا و انواع آن 7

 

 انتخاب اهداف محتوا

شما همانند یک کمپین بازاریابی سنتی میتوانید ایجاد محتوا کنید و این کار میتواند استراتژی و هدف اصلی شرکت شما محسوب شود. شما می توانید با انتخاب اهدافی هوشمندانه  علاوه بر اینکه بازدید کننده بیشتری برای سایتتان ایجاد میکنید تولید بیشتری نیز انجام دهید و ترافیک ۲۵٪ ارگانیک سایتتان نیز بیشتر شود. و زمانی که این موارد را رعایت کنید میتوانید به رتبه ی دلخواهتان برسید در گوگل زوتر بالا بیایید و از سایت های مشابه خود بهتر باشید.

 

 

تولید محتوا و انواع آن 08

 

پرسونای خریدار (Buyer Persona)

 

تولید محتوا و انواع آن 9

 

چگونه پرسونای خریداران خود را بسازیم؟

قبل از استفاده از ترفند تولید محتوا ابتدا در نظر بگیرید شخص مورد نظرتان کیست ، نوع صحبت های شما در چه موضوعی است و این شخص را در کجا میخواهید ببینید و پیدا کنید.

نکته بسیار مهمی که باعث موفقیت شما در کار تولید محتوا می شود این است که همیشه این  حس را به مشتری منتقل کنید که به صورت مستقیم و شخصی فقط در آن لحظه با مشتری صحبت می کنید در این صورت مشتری احساس ارزشمندی زیادی پیدا میکند و حس اعتماد به شما می کند. یکی از راه هایی که میتوان این کار را انجام داد این است که در ابتدا و در  برخورد اولیه همانند یک دوست قدیمی و صمیمی با مشتری و بازدیدکننده برخورد کنید تا مشتری احساس صمیمی بودن و راحتی با شما کند و درحین صحبت کردن کم کم متوجه موانع، ترس ها، سوالات و ناراحتی ها و مشکلاتی که مشتری نسبت این موضوع دارد می شود و می توانید بهترین راه حل موجود را پیدا کنید و حتی خیلی از تصورات و  رویاهای مشتری را متوجه می شوید.

همیشه این نکته را در نظر بگیرید یکی از اهداف انسانها در بازاریابی ایجاد ارتباط است مردم گاهی نیاز به یک هم صحبت دارند در این حالت ایده آل شما میتوانید با هر فردی که به وبسایت شما می آید صحبت کنید، اما این کار در واقع عملی نیست چون شما قبل از این کار باید زیر ساخت آن یعنی  یک پرسونای خریدار عالی ایجاد کنید.

نکته مهمی که از طریق تولید محتوا قرار است به آن دست یابید ، پرسونای خریدار شما، فردی است که با این محتوا قصد دارید به آن برسید و این فرد میتواند به عنوان نماینده مخاطب هدفتان باشد که به احتمال زیاد از محتوای شما سود می برد و مشتری شما می شود. برای این که فردی را خریدار خود کنید باید کمی در موردش تحقیق کنید و بعضی از حدس ها و ترفند ها را به کار بگیرید و در نتیجه ی این کار شما به شخصی که میخواهید به بازار عرضه کنید و فردی می رسید که با شادی و رضایت زیاد محتوای شما را به کار می گیرد.

 

تکیه کردن به سفر خریدار (Buyer’s Journey)

بعضی وقت ها شده که دچار کمی سردرد شوید ، اول فکر میکنید که علت آن چیست و دنبال پیدا کردن علت آن هستید ، شاید وقت غذایتان دیر شده است ،شاید قند خونتان افتاده یا دچار کمبود آب بدن شده اید و یا شاید بیمار هستید. زمانی که شما متوجه مشکل شدید سعی می کنید آن مشکل را حل کنید ، مثلا غذا میخورید ، آب مینوشید ،یا کمی شیرینی جات مصرف میکنید.

در نهایت شما تصمیم می گیرید : که از اویان (یک مارک معروف آب معدنی) یا آب لوله کشی استفاده کنید از استارباکس یا قهوه ترک استفاده کنید و امید دارید که سردردتان کم شود و بقیه روز خود را به راحتی سپری کنید. این نمایشی از سفر خریدار در تولید محتوا است. هر یک از راهکارهای شما مسیری را برای رسیدن به حل مسئله دنبال می کند که این مسیر شما افزایش سطح درک و آگاهی، توجه زیرکانه و تصمیم گیری درست است. اما هر راهکارتان در بخش های جداگانه از این قرار جای میگیرد بنابراین این نکته بسیار مهم است که مطالبتان را برای جذابیت در کدام یک از مراحل و چکونه به کار می برید.

با ایجاد محتوا خوب برای هر مرحله از سفر خریدار، شما میتوانید اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان، دیگر نقاط ضعف و خلاء های شما را نمی بینند و هر فردی که به سایت شما سر می زند متوجه اطلاعات مفید و مرتبطی که در آن زمینه تولید محتوا کرده اید می شود.

 

نقش مخاطب

برای هر محتوای خود فرمتی جداگانه در نظر بگیرید تا مناسب هر قسمت از سفر خریدارتان باشد ، بازدیدکنندگان جدید در مراحله آگاهی و مراحل اولیه پیش از آنکه محصولات شما را بخواهند چک لیست ها و یا پست هایی از شما را می خواهند که ابتدا مشکلاتشان را بهتر بشناسد و برای آن راه حل داشته باشد این گونه مطالب را میخواهند مطالعه کنند. در قسمت  تصمیم گیری، لازم نیست تمام راه حل ها را بدانید ، مشتری نیاز به مشاوره ای دارد که بداند و مطمئن شود که محصول شما راه حل مناسبی برای اوست.

تلاش کنید بیشتر مخاطبین خود را در مرحله تصمیم گیری قرار دهید، در این قسمت راهنمای بهترین قالب های تولید محتوا را برای هر مرحله از سفر خریدار برایتان گذاشته ایم:
•    برای آگاهی: Whitepaper، مسابقه ، فهرست برنامه‌ها، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافیک ، چک لیست ،بازی، ارسال بلاگ
•    در قسمت ملاحظات: الگو، پادکست ، ماتریس مقایسه ، کاربرگ ، وبینار
•    و برای تصمیم گیری: آزمایش رایگان ، نسخه نمایشی، راهنما محصول، کوپن ، مشاوره

 

تولید محتوا و انواع آن 10

 

ممیزی کردن محتوا

شاید شما برای مدتی و بدون هیچ مسیر مشخصی محتواهایی تولید کرده باشید و یا مسیر و استراتژی مشخص داشته اید هر یک از این بخش ها در بازاریابی می تواند از یک ممیزی محتوا بهره مند شود.

شاید به اشتباه فکر کنید چون طبق برنامه ای خاص پیش نرفته اید حتما این اولین محتوایی است که به این شیوه تولید شده اما این طور نیست این احتمال را بدهید که قبلا در متن ها ی دیگر چنین محتوایی تولید شده است. در تولید محتوا، ممیزی محتوا فقط کارهایی را که قبلا انجام داده اید، موجود می کند سپس آن را طبقه بندی کنید تا بتوانید در برنامه محتوا جدیدتان، از آن استفاده کنید.

این مراحل میتواند شامل دوباره نویسی مقاله و یا مکان های خالی که باید پر از محتوا باشند را برای پرسونای شما و مرحله سفر مخاطبانتان جذاب است را نشان دهد.در این قسمت به نحوه انجام ممیزی محتوا می پردازیم:

1.    ابتدا تمام مطالب خود را در صفحه گسترده ای بیاورید.
2.    ستون ها و ردیف هایی را برای کلمات اصلی مورد نظر، پرسونای خریدار، مرحله سفر خریدار، قالب و موضوع اصلی ایجاد نمایید و بعد هر یک از این موارد را برای محتوای خود پر کنید.
3.     حالا در این قسمت ستون‌ها را برای اندازه گیری های کلیدی خود، همانند  نمایش صفحه، جستجو ها، درگیری مخاطبان و غیره اضافه کنید.
4.    در نتیجه هر پست (با استفاده از نکات کلیدی یا ستون های دیگر) را با استفاده از مواردی که به خوبی درست میکنند یا به پیشرفت نیاز دارند، میتوانید بازنویسی کنید و یا با یک پست بهتر ادغام کنید.

گاهی امکان دارد یک ممیزی محتوا، کسل کننده به چشم بیاید، اما تمامی این  کارهای دستی، ارزش افزایش ترافیک و هدایت را دارند. علاوه بر این شما می‌توانید یک طرح تأیید شده را پیش ببرید.

 

تولید محتوا  و انواع آن 11

 

انتخاب نوع محتوایی که مناسب شرایط است

در این بخش متناسب با پرسونای خریداران که تهیه کرده اید، محتوایی برای آنها تولید می کنید. به این معنی که شما باید برای مطالب، قالبی تهیه کنید که به آسانی و با لذت فراوان از نمایه ی شما استفاده شود. معمولا نوع محتوایی که انتخاب می کنید، امکان دارد یک پست وبلاگ، ویدئو، نمایش به صورت اسلاید، گرافیک، کتاب الکترونیکی، whitepaper، پادکست یا مواردی باشد که ذهن خلاقتان می‌تواند آنها را تصور کند. و تا زمانی که از پاسخگوی نیاز پرسونای باشد، خوب خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که برای محتواهایی که تولید میکنید حتما لازم نیست از یک قالب خاص استفاده کنید، اما باید بتوانید محتوایی که دارید را به هر شکلی که هست بر روی یک کادر ثابت ارائه دهید. مثلا گاهی بعضی پادکست‌ها می‌توانند یک تاکتیک عالی در بازاریابی باشند اما  مسیر اصلی خود را ادامه دهید و منابع خود را حفظ کنید و در این راه صبور باشید برای شما و وبلاگتان مسیر بهتری است.

همیشه، در زمانی مستهسل هستید برای انتخاب موضوع تولد محتوایتان، بهترین سوژه پاسخگویی به سوالات مخاطبانتان هست. از این سوالات به عنوان راهنما در انتخاب قالب محتوای خود میتوانید استفاده کنید:

•    خریدار شما در چه مرحله ای قرار دارد؟
•    میزان سهولت این محتوا برای مخاطب چه قدر است؟
•    مخاطب شما در کجا بیشترین وقت آنلاین خود را میگذراند؟
•    از چه قالبی به صورت مداوم و پیوسته می توان استفاده کرد؟
•    آیا می‌توانید محتوایی با کیفیت و قابل رقابت تولید کرد؟

 

تولید محتوا و انواع آن 12

 

تبلیغ کردن محتوا (پروموت محتوا)

در صورتی که مطالب تولیدی شما دیده نمی شود و گروه زیادی از مردم آن را  نمی بینند هیچ فایده ای ندارد ، تبلیغ محتوا و تبلیغات،  به همان اندازه که محتوایی را تولید می‌کنید برای استراتژی شما مهم است. شاید سوال پیش بیاید که بهترین زمان برای تبلیغ کی هست؟ باید برنامه تبلیغاتیتان طوری توسط پرسونای که هدایت میشود مشخص شود که بدانید، چه میزان از وقتشان را آنلاین می گذرانند؟ ساعات استفاده ی آنها از یک بستر خاص در چه زمان هایی است؟میزان بازدید آنها از محتوای خاص چند بار در روز است؟ چه نوع محتوایی را دوست دارند؟ و میزان و زمان های ارتقاء محتوا متفاوت است و هر کدام دارای قوانین خاص خود است.
 
شبکه‌های اجتماعی

از کاربرد های رسانه های اجتماعی علاوه بر ایجاد روابط میتوان به تبلیغ محتوا و آگاه سازی نیز اشاره کرد. در این زمینه باید تعادل بین اشتراک گذاری اطلاعات مفید ، خود تبلیغ و سرگرمی را در نیز نظر گرفت. اسنپ چت ، اینستاگرام ، توییتر، ، یوتیوب و فیس بوک و... همه رسانه‌های خوبی برای تولید و به اشتراک گذاری مطالب مرتبط هستند. مهم ترین نکته در تغییر و تولید محتوا ، متناسب سازی کردن آن محتوا با پلتفرم مورد نظر است.
 
ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین و ارزان ترین راه ها برای رسیدن به مخاطبان، ایمیل است. مخصوصا در بحث تبلیغ محتوا که شما انتظار دارید اکثر افراد مخصوصا دوستانتان یا هر کس دیگری در لیست ایمیلتان باشد و پیام هایتان را دریافت کند. برای این کار بهتر است محتوایی را که تولید میکنید به لیست هایی تقسیم کنید که کم کم باعث افزایش بازدهی شما شود ونرخ بازدهی شما بهبود یابد یعنی مخاطبانتان مطالبی را که برایشان ارسال میکنید با اشتیاق زیادی دنبال کرده و مطالعه میکنند.

 

پروموت کردن به روش تبیلغات کلیکی

نوعی دیگری از تبلیغات وجود دارد که به ازای هر کلیک(PPC) می باشد. شما میتوانید علاوه بر اینکه مطالب خود را در مقابل مخاطبان جدیدتان تبلیغ هدفمند می کنید، پولی نیز دریافت کنید. این نوع تبلبغات را میتوانید در تمامی شبکه های اجتماعی، همه ی موتور های جستجو و سایت ها و وبلاگ ها ی دیگر نیز اجرا کنید. در حقیقت هنگامی که پرسونای خریدار خود را تعیین می‌کنید، می‌خواهید مسیر پولی را طی نمایید تا در جهت هدف قرار دادن افراد بی علاقه، هدر نرود. وقتی مخاطبان خود را پایین بیاورید، ارتقاء هزینه می‌تواند یک ROI عالی به بار آورد.

 

هم نشری محتوا (Syndication)

یکی از راه های بسیار عالی برای ایجاد مخاطب، تبلیغات محتوایتان از طریق کانال های معتبر شخص ثالث است. یکی از راه های دیگر که میتوانید به غیر از تبلیغات ایجاد مخاطب کنید ، هم نشری محتوا است.

 

تکرار محتوا

سعی کنید فقط گاهی از تکرار محتوا استفاده کنید و همیشه این کار را نکنید چون باعث کاهش آمار سایت و گاها باعث بلاک شدن و اصلا بالا نیامدن شما در آن موضوع می گردد مثلا در یک موضوعی که محتوا قبلا تولید کرده اید اینبار همان محتوا را در قالب های دیگری مانند پادکست می‌تواند به عنوان یک اینفوگرافیک عالی یا حتی یک ویدیو مورد استفاده قرار بگیرد و سعی کنید با تمام روش هایی که می توانید اطلاعات را به همان اندازه موثر کنید و سپس نشر دهید.

 

۳. انواع محتوا را بشناسید

برای شناخت انواع محتوا ابتدا باید شخصیت مخاطب خود را شناسایی کنید و متوجه شوید چه نوع محتوایی مخاطب را جذب می کند و مطالعه آن برایش مهم و ارزشمند است با این کار متوجه می شوید که باید چه نوع محتوایی تولید کنید.
 
•    وبلاگ

اکثر مطالب وبلاگ ها جذاب، قابل فهم و فریبنده هستند و برای آگاهی در زمینه های خاصی تولید می شوند. شما هر شغلی دارید فرق نمی کند که جزو چه صنفی هستید می توانید در همان زمینه ی شغلی خود، وبلاگ بزنید و تولید محتوا  کنید. هر چه میزان کیفیت، تنوع و کلمات محتوایتان بیشتر باشد باعث جذب مخاطب و افراد بیشتری به محیط کاریتان می شود. یکی از نکات مهم در مورد ثبت محتوا در وبلاگ این است که نباید به صورت طولانی منتشر شود زیرا متن های طولانی معمولا از جذابیت کمتر برخوردار بوده و از وقت و حوصله مخاطب خارج هستند. بهترین اندازه کلمات در حوزه وبلاگ نویسی حدود 800 الی 1200 کلمه است.

 

•    محتوای دسته بندی شده

اگر در حوزه تجارت الکترونیک کار می کنید و وبسایتی دارید ابتدا مطالب خود را دسته بندی کنید و این را در نظر داشته باشید که نمی‌توانید از همهٔ کلمات دنیای واقعی استفاده کنید در واقع چگونگی معرفی محصولات شما است که نوع استفاده از کلمات را مشخص می کند.طبق قانون کلی برای دسته بندی محتوا شما حداکثر تا 200 کلمه مجاز به استفاده هستید.

 

•    نوشته‌های طولانی

معمولا برای آموزش و اطلاع رسانی از نوشته های طولانی استفاده می شود در مورد نحوه بیان آموزش فکر کنید و برایش ایده ای مناسب مطرح کنید هیچ نوع محدودیت کلمات در این نوع محتوا وجود ندارد زیرا مطالب باید کاملا جامع و آموزنده باشد تا کابر بتواند اطلاعات مورد نیازش را دریافت کند.

 

•    پست مهمان

جالبه بدونید که بیشتر شرکت ها از پست مهمان در سایت ها و وبلاگ های خود استفاده میکنند با این کار هم امکان دسترسی محدود به سایت خود را برای کاربران می دهند و هم با ایجاد تعامل بین کاربر و سایت باعث افزایش آمار و بازدید سایت میشوند و گاها در همین قسمت ها باعث خرید محصول نیز شده اند ،البته باید توجه داشت که تعداد کلمات با آن پست مرتبط باشد (زیاد نباشد که حوصله کاربر را سر ببرد) و به نوع نگارش و لحن نیز دقت شود.


 
به نظر شما مهم ترین اصل در هنگام مطالعه متن یک وبلاگ چیست؟ اولین احساس شما چیست؟

•    طنز: پست های شاد و خنده دار را دوست دارم.
•    تصاویر: مطالعه متونی که در بین آن ها عکس و تصاویر وجود دارد جذاب تر است
•    اینفوگرافیک: باعث اهمیت پیدا کردن و برجسته تر شدن مطالب می شود در این کار مطالب را در تصاویر قرار می دهیم.
•    مقالات حقوقی و حرفه‌ای: سعی کنید از مقالات حرفه ای از لحاظ لحن و نزدیکتر به واقعیت استفاده کنید.
•    تنوع: با توجه به نوع مطالب وبلاگتان در آن تنوع ایجاد کنید اگر مطالب علمی است با لحنی حرفه ای و جدی ، اگر مطالب طنز است با خنده و شوخی و طنز این کار کنید.

 

4- فرآیند تولید محتوای با کیفیت

امکان دارد شما در کسب و کار خودتان بسیار حرفه ای باشید اما آیا نحوه و چگونگی آموزش آن را بلد هستید؟ آیا نوع نگارش آن را بلدید؟ آیا می دانید به چه صورت باید این اطلاعات را دسته بندی کرد؟ اگر تا حالا با این موارد برخورد نداشته اید و نمی دانید چه چطور می شود این کار ها را انجام داد ، بهتر است ابتدا با اصول تولید محتوا آشنا شوید و سپس کم کم این مسیر را طی کنید.

اول از همه باید بدانید چه نوع محتوایی می خواهید تولید کنید ، مخاطب هدف شما کیست؟ در چه زمینه ای تولید محتوا می کنید. زمانی که این موارد را بدانید آنگاه می توانید بهترین محتوا را تولید کنید.

ما، بازاریابان مشغول تولید محتوا هستیم و وقتمان را برای سیستم های ضعیف صرف نمی کنیم برای همین برای هر کاری که می خواهیم انجام دهیم، مراحلی خلق می کنیم. ما سیستمی ایجاد می کنیم که تا زمانی که کار می کند تولید محتوا کند و سپس این سیستم را چندین بار تکرار می کنیم تا نتیجه ای که مد نظر ماست ایجاد شود.

در مورد مراحل و کمپین هایی که تا به امروز ایجاد کرده اید، فکر کند مانند انواع وبینار ها ، بررسی ها، هر کدام از این موارد یک شیوه و یک فرایند را دنبال میکند، تولید محتوا هیچ تفاوتی نمی کند ، شما می توانید این مراحل را برای حذف کارهای حدس زده و ایجاد فضای خلاقانه ی ذهنی و برای خود تولید محتوا دنبال کنید.

 
4-1- سرچ سئو

برای پیدا کردن پرسونای خریدار و شناخت شخصیت او شما اگر ایده های بسیار زیادی در موضوعات متنوع دارید و میخواهید سوالاتی مطرح کنید تا درک بیشتری از مخاطب داشته باشید این دقیقا همان شروع عالی است که شما دنبالش هستید. حالا باید مطمئن شوید که آیا این ایده ها را می توان در مقیاس بزرگ تر و جهانی اعمال کرد یا نه ، مشخصا معلو م است که نوشتن یک پست برای یک شخص کار سهل و راحتی است اما این کار فقط هدر دادن زمان و وقت با ارزش شماست ، شما باید همان مطلب را جوری نگارش کنید که افراد بسیار به طور جامع و کامل بتوانند از آن استفاده کنند.

 

بررسی سئو در تولید محتوا :

بررسی کلمات، حجم جستجوی یک عبارت خاص این بررسی ها کلمات کلیدی را به ما نشان می دهند حالا به نظر شما آیا این کلمات ارزش ایجاد سرمایه گذاری را در مطالب پیرامون دارن یا خیر.یک راه خوب برای اینکه متوجه شوید کلید واژه های شما درست است یا نه میتوانید سوالاتی طرح کنید که احتمال میدهید پرسونای خریدار شما بر اساس آن موانع و اهداف باشد و بعد از آن در مورد آن کلمات کلیدی که سوالاتی را طرح کردید تحقیق و بررسی کنید که آیا به میزان مورد نظر شما سرچ و جستجو می شود یا خیر.

یک قانون به ظاهر کوچک اما بسیار مهم و بزرگ این است که بیشتر روی کلمات کلیدی قابل دسترس تمرکز کنید و هدف خود قرار دهیدو به حجم جستجوی ماهانه (MSV) توجه داشته باشید . سپس کلماتی را که باعث ایجاد اختلال و مشکل در دامنه محتوای شما می شوند را شناسایی کنید.
اگر وبلاگ نویس تازه کاری هستید به هیچ وجه دنبال کلمات کلیدی رقابتی نباشید چون هنوز آمادگی این کار را ندارید.

 

چگونه در صفحه نخست گوگل خود را قرار گیریم؟؟

قبل از شروع کردن این مبحث ابتدا بهتر است یک توضیح غیر مرتبط با سئو را از ذهنتان پاک کنیم:

یکی از عوامل مهم رتبه آوری شما در موتور های جستجو ، قدرت دامنه است هر چه شما با سایت های خارجی و سایت هایی که هم محتوای شماست پیوند داشته باشید و لینک بدهید، اختیارات دامنه ی شما بیشتر می شود برای این کار باید یک کتابخانه بسیار بزرگ یا حجم بسیار زیادی از اطلاعات را داشته باشید که به آن استناد کنید. یعنی می توان نتیجه گرفت که هر چی مدت زمان بیشتری را صرف مطالب با کیفیت کنید و هر چه حجم مطالب شما بیشتر باشد می توانید قدرت دامنه بالاتری داشته باشید و در رتبه بندی های کلمات کلیدی رقابتی آسان تر و زودتر در صفحه اول Google  بالا می آیید.
روش هایی که برای انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی وجود دارد عبارتند از:

•    کمک گرفتن از ابزارهای بررسی کلید واژه ها، مانند SEMRush یا
•     Moz Keyword Explorer استفاده کنید.
•    ابتدا کلمات کلیدی مورد نظرتان را در یک موتور جستجو تایپ کنید و هر آنچه که نمایش داده شده است را یادداشت کنید.
•     در قسمت پایین صفحه بخش جستجوهای مرتبط را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بررسی کنید. و...
 

4-2- ایده

بعد از اینکه برای اهدافتان کلمات کلیدی را تعریف کردید حالا نوبت به ایده های محتوایی رسیده که همانند طوفانی مغزی ایجاد شود. تحقیقات HubSpot یکی از بهترین تحقیقات در زمینه تولید محتوا است که در این تحقیقات بهترین مدل برای تولید و سازماندهی محتوا ، استفاده از مدل خوشه ای (topic clusters) است به این صورت که شما برای یک کلمه کلیدی یک صفحه ستونی کامل و بلند ایجاد می کنید سپس محتوای تولیدی را زیر همین موضوعات به اشتراک میگذارید.

شما با استفاده از مدل خوشه ای می توانید تولید محتوا به روش طوفان مغزی را بسیار ساده تر انجام دهید چون دیگر شما ساختار و هدف مشخصی را دنبال می کنید. شما می توانید برای ایجاد یک بخش ستونی  (pillar piece) از کلید واژه های اصلی خود استفاده کنید تا آن محتوا را به صورت عمیق پوشش دهید در نتیجه می توانید مطالب کوتاه تر و مفیدتری تولید کنید. در تولید محتوا اگر میخواهید صاحب سبک و ایده ی خاص خود باشید می توانید با توجه به مطالعاتتان در زمینه کسب و کار و رقیبان و کتاب هایی که مطالعه کرده اید و یا با جستجو در SERP ها کمک بگیرید و زمانی که تمامی ایده های خود را مکتوب کردید و روی کاغذ آوردید میتوانید مقالات خود را توسعه دهید و به انجام کار های خود بپردازید.

 

4-3- نوشتن

تاحالا شما به این موضوع فکر کنید که در وبلاگ تجاری خود جوک بنویسید؟همانند این است که شما به سایت تفریحی رفته باشید اما فقط اصلاحات تجاری و تخصصی غیر مرتبط نوشته شده باشد. شما میتوانید برای تولید محتوا علاوه بر  مطالب خود و سایت های رقیبانتان، مقالات دیگر را که در زمینه ی حوزه کارتان است و باعث جذب مخاطب می شود را هم استفاده کنید.

تلاش کنید مطالبتان را چندین بار مطالعه و بررسی کنید تا اشتباهاتتان رفع گردد و همیشه برای کیفیت و حرفه ای بودن محتوا تلاش کند نه کمیت و تعداد آن ، چون کمیت هیچ ارزشی ندارد. مخاطبان شما هستند که لحن و تولید محتوای شما را مشخص می‌کنند، و شما نیز باید تا جای ممکن به خواسته‌های آنها توجه داشته باشید. اینکار شما به آنها کمک می‌کند که تصمیم بگیرند برای خواندن مطالبتان به سایت و وبلاگتان بازگردند یا خیر. بیاموزید که چه چیزی می‌تواند باعث از دست دادن مخاطب شود و بهترین راه برای جذب مخاطب چیست؟ از مخاطبان خود بپرسید چه می‌خواهند و سپس سعی کنید خواسته‌های آنها را برآورده کنید.

در این قسمت در مورد نوشتن متن می خواهیم صحبت کنیم ، چون این کاری است که ما انجام میدهیم و دوست داریم ، قدرت تولید محتوای هر کس مخصوص خودش است هر کسی سبک خاصی برای این کار دارد ،امکان دارد فیلم ، پادکست ، گرافیک و خیلی چیزهای دیگر باشد، هر چه که باشد از دستور العمل های مشابهی استفاده می کند:

•    برای مخاطبان خود بنویسید.برای متنی که ماندگار باشد، از صدای خود مخاطب استفاده کنید میتوانید از مزایا و خوش طبعب خودشان هم استفاده کنید.
•    از عناوین، توضیحات متن و سایر تیزرها برای مجبور کردن مخاطبان خود در خواندن مطالبتان استفاده کنید. فایده مطالب خود را درست در عنوانتان قرار دهید تا آنها بدانند که چرا باید آن را بخوانند.
•    از موارد منحصر به فرد و خاص استفاده کنید.از اطلاعات جدید و نو استفاده کنید سعی کنید که از اطلاعات قبلا بوده استفاده نکنید از یک سبک منحصر بخ فرد و خاص خود استفاده کنید و به تحقیقات جدید استناد کنید.
•    ایده ای خاص را در نظر گرفته و با توجه به آن مطالبتان را تقویت کنید ، با مطالب نیمه مرتبط و گاها نا مرتبط با هم ، سردرگم نکنید
•    با مخاطب خود صادق باشید . سعی نکنید که با لغات گسترده و زیاد مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهید.
•    مطالب واضح و مختصر بنویسید تا محتوایتان ارزش بیشتری پیدا کند و مخاطب راحت تر با شما ارتباط برقرار کند لازم نیست از کلمات گیج کننده استفاده کنید.

 

4-4- ویرایش

نوع ویرایش کردن مطالب و کارهایتان یه روند کاملا ذهنی است ، زمان ویرایش نیز به خودتان بستگی دارد ، میتوانید همان لحظه ویرایش کنید یا زمانی که چشمانتان خستگی گرفت احتمال دارد شما به دستور زبان نیز خیلی اهمیت دهید. در هنگام ویرایش حتما به این موارد توجه کنید تا متنی عالی و جذاب داشته باشید ، از جمله فن بیان ، وضوح مطالب ، جملات کوتاه ، فضای سفید و از یک مدیر یا همکار نیز برای بررسی بهتر مطالب کمک بگیرید.

 

4-5- آپلود کردن

بعد از تکمیل محتوا می توانید آن را در وب سایت یا صفحات خودتان در شبکه های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید. از مزیت ها و فواید وب سایت اینه که شما می توانید به راحتی با کمک  اصول سئو داخلی ارتباط بین مطالبتان را برقرار کنید.

 

4-6- انتشار

شما به سادگی و با کلیک بر روی یک دکمه می توانید حجم بسیار بالایی از اطلاعات را انتشار دهید ولی همیشه این طور نیست و بخش کوچکی از این اطلاعات را نشر می دهید.شما هم میتوانید مطالب خود را در زمان هایی از پیش تعیین شده و مشخص نشر دهید  و تاثیر آن را به حداکثر برسانید وهم میتوانید بلافاصله بعد از بارگزاری منتشر کنید. شما اگر جدیدا کار خود را استارت زده اید انتشار بلافاصله محتوا ، مخاطبانتان را تحت تاثیر قرار نمیدهد اما اگز طبق یک برنامه ی منظم هر چهارشنبه مخاطبا ن انتظار پست داشته باشند ، حتماً آن را مشاهده می‌کنند. یکی از نکات مهم همین است که انتشار محتوایتان را در رویدادهای حساس به زمان قرار دهید.

شما با کمک CMS میتوانید پست های خود را برای زمانی مشخص شده مثلا تعطیلات ملی و رسمی به صورت خودکار نشر دهید. تولید محتوا در هر موضوعی راه خاص خود را دارد. راه های دیگر و متفاوتی نیز برای جذب مخاطب به سایتتان وجود دارد. یکی از این راه ها اضافه کردن فیلم به سایتتان است که تاثیر زیادی دارد. پادکست ها ، نوارهای ویدئویی و حتی وبلاگ های ویدئویی باعث ایجاد ارزش افزوده خوب و مثبت برای شما شما می شود و آنچه که افراد از اطلاعات می خواهند را دریافت می کنند. شما علاوه بر موارد بالا میتوانید به محتواهایتان عناوین ، تصاویر و هر چیز دیگری که حس می کنید باعث بهتر شدنش می شود اضافه کنید ، هر زمانی که متن شما آماده شد پس از چند بار مطالعه آن مطمئن شوید که استاندارد های مورد نظرتان را داشته باشد.

در آخرین مرحله به سراغ ویرایش مطالبتان بروید ، ابتدا اشکالات گرامری و املائی را بررسی کنید و اگر مشکلی نداشت متن را انتشار دهید. شما میتوانید از افراد مختلف بخواهید شما را نقد کنند و نظراتشان را بپرسید با این کار مواردی را که شاید به چشم شما نیاید به شما تذکر می دهند. به نکته توجه داشته باشید که محتوایتان باید دارای نکات جذاب ، قابل فهم ، سلیس و روان  باشد وحتما سعی کنید متن شما طولانی و پر اشکال نباشد تا مخاطب دلسرد نگردد.


۵. ابزارهای تولید محتوا

توجه داشته باشید که CMS فقط در مدیریت محتوا به ما کمک می کند و در تولید محتوا هیچ نقشی ندارد حالا به معرفی چند تا از ابزارهای مفید تولید محتوا می پردازیم.  در صورتی که تنهایی این کار را انجام دهید و از کسی کمک نگیرید این ابزار برای شما مفید خواهد بود. شما بدون اینکه توجه کنید چه نوع محتوایی قرار است تولید کنید میتوانید با کمک ابزارهای زیر مثل یک فرد کاملا حرفه ای به تولید محتوا بپردازید.

•    نرم افزار Canva . برای هر پلتفرم آن انواع طرح های زیبا ،رنگ ها ، متن ها ، قالب های زیبا شناختی و  از تبلیغات اجتماعی گرفته تا فیس بوک، پوشش تصاویر تا اینفوگرافیک ها به شما کمک کند. 
 

•    نرم افزار Giphy، با این نرم افزار میتوان گیف ها را جایگزین ایموجی ها کرد ، شما میتوانید هم از گیف های خود نرم افزار استفاده کنید و هم خودتان گیف بسازید.

•    Vidyard   یک سیستم عامل میزبانی ویدیو بوده که برای بازاریابان ساخته شده است. این نرم افزار به شما این امکان را می‌دهد تا ویدیو خود را با اضافه کردن دکمه‌های لایه، متن یا دکمه‌های CTA، تست اسپلیت، رونویسی و ویژگی‌های سئو سفارشی کنید.

•    SurveyMonkey یک پلتفرم ایجاد نظرسنجی است. چرا احتمال دارد که به چنین چیزی احتیاج داشته باشید؟ زیرا یک بازاریاب خوب می‌داند که بازخورد مشتری برای یک کمپین بازاریابی کارآمد، بسیار مهم است.

•    MakeMyPersona یک ابزار بسیار خوب خود HubSpot است که به شما در روند ایجاد پرسونای خریدار کمک می‌کند. می‌توانید یک سندی را به عنوان مرجع در کل فرآیند تولید محتوا، تولید کنید.

•    Anchor ابزار پادکست برای مبتدیان است. این برنامه رایگان بوده و به شما امکان می‌دهد تا قسمت‌های نامحدود را ضبط و ذخیره کنید و می‌توانید به راحتی در هر پلتفرمی آن را بارگذاری نمایید.

این لیست، یک لیست جامع از ابزارهای تولید محتوا است که تک تک آنها بسیار کاربردی و مفید هستند.

 

۶.سئو محتوا چیست و چه تاثیری بر تولید محتوا دارد؟

تولید محتوا سئو شده  در فضای مجازی تعاریف متفاوتی از سئو آمده است ، تعریف سئو بسیار ساده است ، تولید محتوایی که بر اساس سئو نوشته شده باشد باید به صورتی باشد که نویسنده علاوه بر ایجاد جذابیت ، اطلاعات و مطالب دقیق  و درستی نیز ارائه دهد. متن کپی کرده و بر گرفته از جایی نباشد .علاوه بر دانستن کلمات کلیدی مخاطب سعی کند نوع مطالب از نظر موتورهای جستجو ارزشمند باشد و مطلب شما در آن موضوع کامل و جامع باشد  در این صورت رتبه می آورید وسایت شما جزء یکی از بهترین سایت ها بالا خواهد آمد. نویسنده با در نظر گرفتن کلمات کلیدی در ذهن مخاطب شکل می گیرد ، کیفیت محتوای خود را ارتقاء می دهد.
در صورتی که زیاد و بیشتر از عرف آن از کلمات کلیدی استفاده کنید و کلمات شما با موضوع مرتبط نباشد و بی ربط باشد ، گوگل محتوای شما را نمایش نخواهد داد و این به ضرر شماست.بنابراین توجه کنید در مرحله نخست هرچه محتوای کیفیت بیشتری داشته باشد ارزش آن بیشتر خواهد بود.
 
۷. توصیه گوگل برای سئو کردن محتوا

جدیدترین و مهم ترین  آپدیت 2021 گوگل در موضوع ، بازنگری محتوا است. درصورت رعایت این موارد می توانید تاثیر مثبتش را در رتبه سایت خود مشاهده کنید. اما امر صد در صد نیست و ممکن است آپدیت ها تغییر کرده و تغییری در جایگاهتان ایجاد نشود.