همه ما در اطرافمان حتی بر روی اشیاء ساده، یک سری نمادها و آرم هایی را هرروز مشاهده می کنیم اما آیا تابحال به این موضوع فکرکرده ایم که چه کاربردی دارند؟ یا چه ویژگی هایی باعث شده که نماد یک سری از محصولات و برند ها در خاطرمان به خوبی نقش ببندد؟ درادامه این مقاله به این سوال ها جواب خواهیم داد و به شما نکات و ویژگی های یک لوگو ایده آل کسب و کارتان را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

لوگو یک نماد برای نشان دادن یک مفهوم است که از زمان اجداد اولیه ما که روی دیوار غارها یا سنگ ها رسم میکردند تاکنون مورد استفاده بشر است. لوگو (LOGO) یک واژه یونانی به معنی کلمه است.

چرا باید لوگو داشته باشیم؟

اولین چیزی که با دیدن لوگو توجه ما را جلب میکند معنی و محتوای آن است، شاید با دیدن عکسی همچین حسی در ما ایجاد نشود اما  لوگو حس کنجکاوی را فعال می  کند، پس لوگو نمادی ساده نیس و نباید نسبت  به آن بی تفاوت بود  بلکه  به نوعی  معرف کسب وکار است. خاص بودن و  منحصر بودن  لوگو یکی از ویژگی های یک لوگو حرفه ای می باشد،  هرچه  لوگو حرفه ای تر باشد شما راحت تر می توانید قوی بودن  کسب و کارخود را به مشتری ثابت کنید  همچنین مشتری  به برند شما به چشم یک  برند موفق  و سطح بالا نگاه می کند .

یکی از الزامات و  باید ها در کسب و کار وجود  لوگو  برای کسب و کار است،  زیرا کسب و کاری که لوگو نداشته باشد به مرور کم رنگ و حتی ازدید مخاطب از بین می رود درحالی  که با داشتن یک لوگوی قوی در ذهن مخاطب ماندگار می شوید همانطور که ذهن انسان چندین برابر دیدن و تصاویر را سریع از متن پردازش و به حافظه می سپارند.

لوگوی حرفه ای علاوه براینکه برای مخاطب بسیار مهم است در بحث رقابت با  برندهای دیگر و مسابقه ها نقس بسزایی رادارد،  چون که لوگوی شما  نشان دهنده حرفه ای بودن و کاربلد بودن شماست و حرفه ای بودن خود را به نمایش می گذارید.

وقتی کسب و کاری را راه اندازی می کنید به طبع برای پیشرفت و دیده شدن نیاز به شبکه های اجتماعی ، وب سایت،بنرهای تبلیغاتی و ... دارید  و با داشتن  لوگوی حرفه خود درحقیقت هویت خود را نشان می دهید و این راهی  برای ایجاد اعتماد بین کاربران و مخاطبان است.

ویژگی های یک لوگو حرفه ای:

از لوگویی منحصربه فرد استفاده کنید؛ لوگوی خاص نیازمند متخصص است. خیلی از کسب و کارها این واقعیت را درک نمی کنند، لوگو با مخاطب ارتباط می گیرد و این خیلی مهم است که لوگو حرفه ای باشد کپی نباشد و 0تا100 ساخت لوگو توسط خود شرکت و برند انجام شده باشد و این با وجود یک متخصص امکان پذیر است . ما به شما یک شرکت حرفه ای طراحی لوگو را پیشنهاد می کنیم که با توجه به نیاز شما و کسب و کارتان  لوگویی مناسب طراحی کند.

لوگو باید با حوزه کاریتان مرتبط باشد  پس نباید از نماد یا تصویر نامربوط استفاده کرد.

لوگو باید در عین  منحصر بودن ساده و واضح باشد، زیرا مخاطبان و مشتریان وقت زیادی برای درک یک نماد نمی گذارند و مشتری به درکی از کسب و کارشما نمیرسد و نتیجه منفی در برخواهد داشت. قوی ترین لوگو ها لوگوهایی هستند که ساده  و شفاف باشد  تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.

ازتایپوگرافی استفاده کنید؛ تایپوگرافی هنر چیدن حروف کنارهم است که با گرافیک رابطه مستقیمی دارد و درطراحی لوگو خیلی مهم است.

د رلوگو خود از یک نماد از کسب و کارخود استفاده کنید  تا کسب و کارتان به یادماندنی ترشود.

قدرت رنگ ها را دست کم نگیرید! رنگ ها در لوگو نقش اساسی را ایفا می کند که یکی از مراحل زمان بردر طراحی لوگو است . هرکسی با توجه به شرایط سن  و شخصیت خود برداشت متفاوتی از رنگ می کند و صاحب کسب و کار با توجه به شناختی که  از قشر مشتری خود دارد باید رنگ  مناسبی را انتخاب کند. رنگ ها با  احساسات  انسان ها  ارتباط برقرار می کند؛  بطور مثال رنگ آبی حس اعتماد ایجاد میکند  همانطور که خیلی  از  بانک ها و موسسات مالی  از رنگ آبی استفاده می کنند، یا رنگ قرمز حس هیجان را ایجاد می کند بطور مثال رنگ قرمز در لباس های ورزشی  زیاد به چشم می خورد.

تازه بودن لوگو یک از ویژگی های مهم لوگو بشمار می آید، لوگوهای  مرتبط دیگر را خوب ببینید و بدون کپی و تقلید از برند های دیگر لوگویی مرتبط با کسب و کار خود ایجادکنید که حس تازگی را در مخاطب ایجاد کند .

لوگو باید  مدرن باشد، منظور از مدرن بودن به روز بودن نیست یعنی لوگوی برند شما به گونه ای باشد که با گذشت زمان محبوب باشد ؛ البته که به منظور حفظ خاص بودن لوگو  با گذشت زمان می شود تغییراتی را اعمال کرد.

از ابزار یکسان استفاده کنید؛ منظور از این جمله این است که در ایجاد لوگو از نمادهای مختلف استفاده نکنید، بطور مثال در ایجاد یک لوگو از اشکال دایره ، مثلث، مربع کنار هم استفاده  نکنید، از یک الگویه هماهنگ و هم خانواده درایجاد  لوگو  استفاده کنید.

یکپارچگی لوگو باید حفظ شود. به این نکته توجه کنید که لوگو قرار است روی اشیاء مختلف مثل تیشرت، لیوان، سررسید، خودکار، تابلو ، پرچم و ... چاپ شود؛ پس باید به گونه ای طراحی شود که بر روی هرموقعیتی قرار گیرد به طوری  کاملا واضح باشد و بیانگر اصل موضوع یا همان کسب و کارباشد.

از یک لوگوی ثابت در بازه زمانی طولانی استفاده کنید، گرچه لوگوی قوی و حرفه ای نیاز به تغییرات ندارد. زمانی که در یک مدت زمان طولانی از یک لوگو مشخص  استفاده کنید و این لوگو در ذهن مشاری نقش ببندد وفاداری شما به مشتری ثابت می شود که این موضوع ثابت شدن مستری را در بردارد.

به این موضوع دقت کنید که طرح حروف با حروف مدنظر هماهنگی داشته باشد.

ظرافت و مینیمال بودن  لوگو یکی ازویژگی های مهم در ایجاد  لوگو  است.

انواع لوگو:

لوگو تصویری:

لوگوهای تصویری  همانطورکه  از اسمش مشخص است شامل یک تصویر ساده  از کسب و کار یا برند هستند که به شکل خلاصه یا محسوس دررابطه با برند توضیح می دهد که باید در عین سادگی به یاد ماندنی باشد و مشتری به سرعت مفهوم لوگو را متوجه شود.

لوگوهای نوشتاری:

در این نوع از لوگو شرکت یا  برند شما با یک فونت یا یک سبک از نوشته  شرح داده  می شود. انواع فونتی که در این نوع مورد استفاده قرار می گیرد شامل حروف دست نویس، کارکتر و نماد هایی هستند که باعث جلب توجه می شود.

لوگوهای ترکیبی:

این  نوع ترکیب متن و گرافیک است در واقع نوشته هایی کوتاه که نشانگر سازمان  می باشد درکنار نماد یا اشکال خاص.

نتیجه گیری:

بنابراین طبق مطالب بالا لوگو برای معرفی یک سازمان ارزش زیادی دارد و نباید آن را دست کم گرفت،  باید بگوییم بخش اصلی کسب  و کار است که دیده شدنی ترین قسمت یک برند به حساب می آید و ماهیت برند شما را معرفی میکند.  وقتی لوگو را مشاهده می کنیم می توانیم کسب و کار را بررسی کنیم  و به شناختی از کسب و کار برسیم .