از الگوریتم پاندای گوگل چه میدانیم؟

 دسته بندی  دسته بندی : دیجیتال مارکتینگ , سئو تاریخ انتشار   تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۵   تعداد بازدید تعداد بازدید : ۳۲۳

از الگوریتم پاندای گوگل چه میدانیم؟

از الگوریتم پاندای گوگل چه میدانیم؟

هر چیزی که درباره الگوریتم پاندا باید بدانیم

هر ساله، گوگل الگوریتم‌های جستجو را بیش از پانصد بار تغییر می‌دهد. که اکثرا جزئی و البته در بعضی از موارد بروز رسانی های بزرگی را انجام میدهد.

 

الگوریتم پاندا چیست؟

پاندا (panda) نام رسمی یکی از الگوریتم های گوگل است. که در ابتدا در تاریخ 23 فوریه سال 2011 راه اندازی شد. اما در ابتدا اسمش کشاورز یا former بود. و بعدها به پاندا تغییر نام داد. و تقریبا تا سال 2015 حدود 25 بروزرسانی برای این الگوریتم اومد.

 

چرا گوگل الگوریتم پاندا را راه اندازی کرد؟

پیش از اینکه گوگل، پاندای مهربون روبیاره به باغ وحش خودش، شعارش این بود که: "محتوای بیشتر، بهتر".(که البته این شعار هیچ وقت تایید یا تکذیب نشد) و بعد از مدتی اسپمرها، محتواهای بی ارزش و صفحات تبلیغاتی کلافه کننده، به حدی زیاد شده بود که داد کاربرهارو در آوره بود. گوگل هم برای اینکه جلوی تولید این محتواهای بی کیفیت رو بگیره و نتایج رو پربارتر بکنه، کاری کرد کارستون.
در این الگوریتم گوگل محتوا محور عمل کرده و تمام وقت خود را برای تشخیص محتوای کوتاه و بی کیفیت وکپی از محتوای با کیفیتت گذاشته.و خدایی نکرده اگر متوجه بشه که محتوای شما کپی و یا بی ارزشه اونوقته که شما رو با فن انگشت کوچیکه (:D) مجازات کنه. چرا که واقعا سایت های بی محتوا و کپی، پاندای گوگل مارو عصبانی می کنه.
گوگل، با این کارش خواست که از حظور سایت های بی ارزش در نتایج سرچ کم کنه تا اون چیزی که مرد در نتایج می بینن، دقیقا همون چیزی باشه که دنبالش بودن. گوگل با الگوریت پاندا تونست معیاری مشخص که و به سایت ها امتیاز یا نمره بده. و هرچه سایتی امتیازش بهتر، درنتیجه بامحتوا تر، پس این حق رو داره که در نتایج بهتر بدرخشه. پس واقعا مراقب باشید که محتوای تولیدی شما کپی یا بی ارزش نباشه.

 

 

چه کارهایی پاندا رو عصبانی می کنه؟

1- محتوای کم و مختصر: ما ایرانی ها یک ضزب المثل خوب داریم که میگیم "کم گوی و گز یده گویی چون دُر". اما برای گوگل کاملا برعکس هست و از محتواهای متنی کم و کوتاه یا صفحاتی که دارای موضوعات متنوع هستند اما مطالب مرتتبط بسیار کمی دارند رو جز محتواهای بی ارزش می دونه و اون صفحه یا صفعات رو ضعیف به حساب میاره.


2- متن های کپی شده : محتواهایی که در بیشا ز یک صفحه وجود داشته باشد اصلاحا از نظر گوگل، کپی تلقی شده! و این اتفاق بسیار ناراحت کننده است برای پاندا و منجر به خشمگین شدنش میشه.متنهای تکراری درهمه جای اینترنت هست حتی سایت شما! همین که شما چند خط را حداقل در دو صفحه وب سایتتون کپی کنید، از نظر پاندا جز خطا کارها محسوب می شوید. و گوگل ناگزیر به جریمه شما خواهد شد.پس دقت کنید و برای محتوا نویسی وقت بگذارید.


3- محتوا نویسی ضعیف : همیشه بر این منوال باشید که یا محتوایی را تولید نکنید و یا اگر قصد دارید که آنرا تولید کنید، وقت بگذارید و یک محتوای، مناسب و بلندی را منتشر نمایید. و سعی کنید مکه کیفیت را فدای کمیت نکنید. مهم نیست که چند مقاله درروز تولید می کنید و یا مقالات شما چندهزار کلمه را شامل می شود. تجربه نشانداده که اگر برای تولید محتوا نرخ تعیین کنید، عملا مقالات شما ازکیفیت خواهد افتاد.
پیش ازنوشتن، به نیاز کاربر توجه کنید و بجای هدف گذاری بر روی عبارات کوتاه و عمومی،تمرکز و تلاش خود را بر روی نیاز واقعی و عبارت های طولانی تر قرار دهید.


4- نسبت تبلیغ به محتوا باید متناسب باشد. سایت ورزش 3 اگرتبلیغ زیادی دارد، در قبال آن به وفور اطلاعات و محتواهای جدید و مفید درحال بروز شدن است. درنتیجه درصفحات کم محتوا که تبلیغات زیادی دارند، قطعا تخلف کرده اند و پاندا باآنها برخورد خواهد کرد.


5- مزرعه محتوا (Content Farming) نباشیم: مزرعه محتوا به سایت هایی می گویند که اغلب محتوای خود را از سایت های دیگر جمع آوری می کنند.
 

 

 

6- متن های راستگو تولید کنم: صداقت در متن برای گوگل خیلی مهم است. مثلا اگر متنی داریم که به کاربر می گوییم با کلیک بر روی آن کد تخفیف خرید کالایی را به ما می دهد و با ورود در آن متوجه می شویم که محتوای آن نادرست یا نا بی ربط است، دیر یا زود گوگل صفحه را نا مرتبط تشخیص داده حذف می کند .

 

چطوری متوجه بشیم که گوگل مارا جریمه کرده؟

اگر وب سایتی داریم که بازدید خوبی داره و از محتوای کپی شده و کم ارزش در آن استفاده میکنیم و ناگهان متوجه میشیم که با افت بازدید مواجه شده و حتی بعضی از صفحات که رتبه خوبی داشته و از نتایج گوگل حذف شده! باید شک کنیم که احتمالا دچار جریمه و شدیم و توسط گوگل پنالتی شده ایم.
 

 


همان طور که در تصویر مشخص است.ترافیک وب سایت از تاریخ 25 اپریل به بعد با افت شدیدی دچار شده. و این تاریخ دقیقا روزهایی است که برای الگوریتم آپدیت جدید ارائه شده. البته از عوامل مختلف دیگر که منجربه افت ترافیک میشود، مثل: رقیب جدید، تغییرات فصلی و ... نباید قافل شد.
ازآپدیت های جدید گوگل قافل نشوید و حتماجزییات آن را مطالعه کنید.

 

 چگونه رفتار کنیم که از جریمه پاندا خلاص بشیم؟

خارج شدن از جریمه پاندا کار خیلی دشواری هست. چون که مشکل اصلی پاندا با محتوای سایت است . در اولین و مهمترین گام درست کردن محتوای سایتمان است. ودر ادامه باید مراحل زیر را انجام بدیم :
•    حذف محتوای تکراری
•    تولید محتوای مفید وجذاب
•    رعایت نسبت تبلیغبه محتوا ولینک های یک صفحه
•    ایجاد نکردن مزرعه محتوا

 

جمع بندی :

الگوریتم پاندا بشدت خواستار محتوای باکیفیت است وامرسئو یک پروسه ی زمان بر است و اگر می خواهیم در گوگل رتبه های پایدار و برتر را مال خود کنیم، باید محتوای مرتبط، متنوع و منحصربفرد تولید کنیم(البته همانطور که می دانید فقط تولید محتوا نمی تواند برای کسب رتبه اول کافی باشد).

 

 برای مطالعه مقاله الگوریتم کبوتر چیست؟ کلیک کنید

 

مقالات مرتبط

گوگل وب استوری و تاثیر آن بر سئو

گوگل وب استوری و تاثیر آن بر سئو

وب استوری چه تاثیری بر سئو سایت ها دارد؟ وب استوری قابلیت جدیدی است که گوگل بطور رسمی پلاگین آن را برای ورد پرس ها راه اندازی نموده ...

 الگوریتم کبوتر گوگل چیست ؟

الگوریتم کبوتر گوگل چیست ؟

مقدمه: اگر شما کبوتر باز یا اصطلاحا کفتر باز باشید یا با سازوکار این تفریح مفرح آشنا باشید این الگوریتم را بهتردرک خواهند کرد. درمسابقاتی که کفترباز ها ...

پربازدیدترین مقالات مشاهده همه مقالات

رنگ سال 2019

 انتخاب رنگ سال توسط  پنتون برای سال 2019 و رنگ سال 1398 به رنگ مرجانی زنده PANTONE ...

انواع لوگو ها

لوگو یا آرم تجاری تصویریست که بصورت سمبلیک و کاملا مفهومی برای کسب و کاری طراحی می ...

چرا باید لوگو داشته باشیم ?

چرا باید لوگو داشته باشیم ؟ چرا باید لوگو داشته باشیم و البته آن را ثبت کنیم ؟ ...

آموزش اچ تی ام ال و سی اس اس 3

در جلسه سوم دوره آموزش طراحی سایت، اچ تی ام ال و سی اس اس برای شما ...