طراحی سایت

طراحی وب سایت

سئو و بهینه سازی سایت

طراحی

طراحی لوگو و بنر

تماس مستقیم: ٩۴٧۴-٧۵۴-٠٩١١

سئو چیست؟ اهمیت سئو در کسب و کارها

سئو چیست؟ اهمیت سئو در کسب و کارها

سئو چیست؟
سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين سئو مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق سئو بدانند.

البته این نکته را هم باید گفت که بسیاری از روش های سئو مبتدی بوده و برای مدیر سایت دانستن آن بسیار حائز اهمیت است تا وب سایت در زمان کمتر و سریعتر به رتبه های بهتر دست پیدا کند.

اهمیت seo چیست؟ چرا باید سایت را seo کنیم؟
از آن جایی که داشتن یک وب سایت نیاز به دیده شدن و جمع آوری کاربران هدف می باشد، سئو مناسب بسیار اهمیت دارد زیرا با سئو مناسب میتوان کاربران هدف را سریعتر به وب سایت نزدیک کرده و سایت را به آن ها بشناسیم. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات خود استفاده می کنند. پس بالا بودن وب سایت شما و قرار داشتن در رنک مناسب از اهمیتن فوق العاده بالایی برخوردار است. تحقیقات نشان داده است که اکثر کاربران در موتور های جستجو در صفحه ی اول به هدف خود میرسند و صفحات بعدی را مشاهده نمیکنند. پس قرار داشتن شما در صفحه نخست منجر به ورود کاربران زیادی از طریق موتور های جستجو به سایت شما میشوند. از دیگر موارد اهمیت سئو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
▪ برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت میکند.
▪ ۸۷ در صد تمام بینندگان شما از یک صفحه یک وضعیت دارند.
▪ ۹۱ در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده میکنند.
▪ طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰ میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام میگیرد.
▪ ۷۳ در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز میشود.
▪ ۳.۵ بیلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول می رسند.

چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟
هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی حرکت میکند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند.
هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی میباشد، و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند.
اگر شرکت شما نظر به ساخت یک وب سایت جدید و یا به روز کردن وب سایت قدیمی خود را دارد باید توجه داشته باشید که برای پیشرفت باید SEO را در الویت قرار دهید.
به خاطر داشته باشید که SEO شما را به مسابقه بزرگ می برد و شما را در بازار معرفی میکند.


● ابزارهای SEO چیست؟
در اینجا میخواهیم درباره ابزارهای SEO یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو صحبت کنیم و تعدادی از آنها را معرفی کنیم.
▪ Keyword Suggestion پیشنهاد دهنده ی کلمات کلیدی: همانطور که در بالا گفتیم کلمات کلیدی در جذب موتورهای جستجو نقش به سزایی دارند. شما میتوانید با استفاده از Keyword Suggestion کلمات کلیدی بهتر و جذاب تری را انتخاب کنید.
▪ Google Rank Checkerچک کننده ی امتیاز شما در گوگل: موتور جستجوی گوگل با محاسباتی خاص و دقیق به وب سایت ها امتیاز میدهید, هر چه امتیاز سایت شما در گوگل بالاتر باشد ارزش سایت شما بالاتر است. معمولا چک کردن این امتیاز آسان نیست اما این ابزار در بیشتر سایت های مرتبط باTools SEO کار شما را آسان کرده و شما میتوانید به راحتی امتیاز خود را در گوگل چک کنید.
▪ Link Popularity محبوبیت لینک: محبوییت لینک به شما نشان میدهید که در موتورهای جستجوی مختلف وقتی شما را جستجو میکنند چه تعداد نتیجه ظاهر میشود و جدیدن از این ابزار برای مقایسه کردن بین چند وب سایت استفاده می شود.
▪ Search Engine Position وضعیت سایت شما در موتورهای جستجو: این ابزار هم تعداد نتایج جستجوی سایت شما را در موتورهای جستجوی بزرگ نمایش میدهد.
در کل Web Site Optimization Tools یا ابزارهای بهینه سازی وب سایت که انواع مختلف و متنوعی دارند.


روش بازاریابی اینترنتی

روشهای زیادی برای افزایش بازاریابی و درآمد از طریق کسب و کار الکترونیکی که برپا کرده ایم وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم.


الف ) سئو و بهینه سازی موتور جست و جو:

  سئو یا SEO، مخفف Search Engine Optimization می باشد و همانطور که میبینید ، تعریف آن هم تا حد زیادی بیانگر مفهوم اصلی می باشد.

سئو ( SEO ) یا همان بهینه سازی برای موتور های جستجو ، به معنی این است که وب سایتی را به نحوی بهینه سازی کنید که موتور های جستجو مانند گوگل Google ، هنگامی که فردی در مورد مطلب ، محصول یا سرویسی که آن سایت ارائه می دهد جستجویی انجام داد ، سایت مربوطه رتبه بالایی داشته باشد و به اصطلاح بیشتر دیده و خوانده شود. سئو به روش های زیر صورت میگیرد (7)

1. سئو درون صفحه (On Page SEO)

2. سئو بیرون صفحه (Off Page SEO)


1 - سئو درون صفحه (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتوای وبسایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و ... مربوط می شود. به طور کلی هر چیزی که در سایت خود بارگذاری می کنید مربوط به سئو درون صفحه می شود. این روش، پایه تمام تلاش های بهینه سازی است زیرا جایی است که شما بیشترین کنترل را روی آن دارید. سئو بیرون صفحه مرحله بعدی در بهینه سازی سایت محسوب می شود و تنها زمانی موثر است که شما سئو درون صفحه را به خوبی به انجام رسانیده باشید.


ویژگی های سئو درون صفحه مناسب چیست؟


1. مطلب شما کپی نباشد.

سعی کنید به هیچ عنوان مطلب کپی شده در وبسایت خود قرار ندهید؛ زیرا نمره منفی دریافت می کنید. تمام مطالبی که در سایت های دیگر می بینید درپایگاه داده و منابع ذخیره سازی گوگل ذخیره شده اند و اگر آن ها را کپی کنید، گوگل وبسایت شما را جریمه می کند و دیگر نمی توانید انتظار داشته باشید که وبسایت شما در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود.

برخی از کاربران به دنبال ربات و یا فزونه ای هستند که بتواند مطالب را از وبسایت های دیگر جمع آوری کند و در سایت آن ها نمایش دهد اما باید توجه داشته باشید که این کار اصلا به نفع رتبه وبسایت شما نیست. شاید تولید محتوای غیرکپی و باکیفیت از نظر شما بسیار مشکل و زمانبر باشد، اما این بهایی است که شما برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی می بایست بپردازید. هزینه موفقیت در تجارت الکترونیک، زمان، تلاش و پشتکار است.

افرادی که در مسیر موفقیت کسب و کارهای آنلاین از صبر و شکیبایی کافی برخوردار نیستندف محکوم به شکست خواهند شد. بنابراین سعی کنید برای تولید محتوای مناسب و بهبود رتبه وبسایت خود وقت بگذارید، سرعت تایپ تان را افزایش دهید و مطالب جذاب برای کاربرانتان بنویسید.

2. محتوا باید درگیر کننده باشد.

این بدان معناست که وقتی کاربر مطلبی را در سایت شما مطالعه می کند تا انتهای مطلب ادامه داده و آن را دنبال کند. با خواندن مطالب سایت شما کاربر علاقه مند شود که در سایت شما بماند. نکته حائز اهمیت این است که هر چه کاربر زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند، رتبه الکسای وبسایت شما و همچنین جایگاه سایت شما از نظر گوگل نیز بهبود می یابد.

3. محتوا باید ارزشمند و انحصاری باشد.

یعنی برای مثال اگر سایت دیگری در موضوعی که شما مایلید درباره آن مقاله ای بنویسید، قبلا مطلبی را با 500 کلمه و 2 عکس منتشر کرده است، شما می بایست مقاله ای با عنوانی جذابتر در حد 550 کلمه به همراه 3 عکس و لینک های بهتر تولید نمایید.

آنچه برای گوگل اهمیت دارد این است که کاربری که جستجو می کند به نتیجه بهتری برسد. بنابراین موتور جستجوی گوگل به کیفیت و چگونگی ارائه ی محتوای وبسایت شما بسیار اهمیت می دهد و ربات های هوش مصنوعی گوگل همواره به دنبال نمایش وبسایت با صفحات بهتر به کاربران هستند.

4. قرار گیری لینک ها به صورت صحیح باشد.

محل قرار گیری لینک ها در محتوای صفحه، تعداد لینک ها، وجود لینک های داخلی و خارجی از مواردی هست که در سئو درون صفحه باید مورد بررسی قرار گیرند.

لینک های خارجی را به صورت نو‌فالو (No Follow) درج نمایید. به صفحات مرتبط از داخل وبسایت خود لینک دهید اما حتما دقت نمایید که در استفاده از لینک ها زیاده روی نکنید.

درباره جزییات کامل شیوه صحیح لینک دهی در محتوا به طور مجزا در مقاله ای دیگر به آن می پردازیم.

5. عناوین محتوای شما بهینه باشد.

اگر شما محتوایی برای سئوی درون صفحه آماده کرده اید، عنوانی بسیار مناسب برای آن در نظر بگیرید. عنوان انتخابی می بایست جذاب باشد تا خواننده را به مطالعه مقاله ترغیب کند و همچنین عنوان مقاله باید دربرگیرنده محتوای مطلب باشد.

6. از کلمات کلیدی مناسب استفاده شود.

کلمه کلیدی کلمه ای هست که به دفعات در محتوای شما تکرار شده باشد و نشان می دهد که محتوای شما بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر بنا شده است، البته در بکارگیری کلمه کلیدی نباید زیاده روی شود. ابزارها و افزونه های مفیدی وجود دارند که میزان و چگالی کلمات کلیدی در متن را محاسبه می کنند و در صورت زیاده روی به شما اخطار خواهند داد. در مقاله ای به طور مجزا به معرفی و استفاده از این ابزار ها خواهیم پرداخت.

7. بهینه سازی آدرس صفحات و استفاده از آدرس های SEO-Friendly

طبق گفته ی گوگل، 3 تا 5 کلمه اول در آدرس صفحه، ارزش و اهمیت بیشتری از نظر سئو دارند. پس سعی کنید در آدرس صفحات خود را مختصر و مفید نگه دارید. برای مثال :

Example.com/سئو-بهینه-سازی-سایت

8- عنوان یا همان تگ تایتل را با کلمات کلیدی هدف شروع کنید.

مطلع باشید که تگ تایتل یا عنوان در سئو، مهم ترین بخش سئوی داخلی سایت است. در حالت کلی، هرچقدر یک کلمه کلیدی به ابتدای عنوان نزدیک تر باشد، ارزش بیشتری به آن داده می شود. البته همیشه لازم نیست که عنوان صفحه را با کلمه کلیدی شروع کنید. اما اگر کلمه ای وجود دارد که هدف اصلی سئو سایت شماست، سعی کنید آن را در اوایل تایتل صفحه خود قرار دهید.

9- عنوان پست ها و صفحات خود را در داخل تگ H1 قرار دهید.

تگ H1 در واقع تیتر اصلی صفحه شماست. بیشتر سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس و جوملا، این کار را انجام می دهند. اما ممکن است با توجه با قالب سایتی که از آن استفاده می کنید، در این مساله تغییراتی به وجود بیاید.

گاهی وقت ها، قالب سایت اگر سئو نشده باشد و خصوصا اگر تگ ها در آن بهینه سازی نشده باشند، قالب تنها به بزرگ کردن سایز نوشته عنوان بسنده کرده و آن را داخل هیچ تگ هدر قرار نمی دهند.

10 - سر تیتر های دیگر را در تگ H2 قرار دهید.

تگ H2 در واقع نشان دهنده زیر تیتر های عنوان صفحه شماست. مثلا در این صفحه راجع به سئوی داخلی صحبت شده و یکی از تگ های H2 آن با عنوان "مراحل بهینه سازی داخلی سایت" در نظر گرفته شده است.

در هر دو موارد H1 و H2، کلمات کلیدی و هدف این صفحه وجود دارند.

 نکته مهم این است که  همیشه سعی کنید در زیر هر تگ هدینگ اعم از H1, H2 و یا H3 لااقل یک نیم خط متن وجود داشته باشد و تا حد ممکن آن متن با خود هدینگ مرتبط باشد.

11- استفاده از توضیحات متای با کیفیت و خوب در صفحه

توضیحات متا یا متا دسکریپشن meta description، همان متنی است که در بخش head از HTML صفحه قرار می گیرد. طبق استاندارد گوگل، این بخش نمی تواند بیشتر از 155 تا 165 کارکتر باشد.

 این متن به تازگی در دسامبر 2017، می تواند بیشتر هم باشد. گوگل با آنالیز هایی که مبتنی بر الگوریتم های خود انجام می دهد، تا 325 کارکتر را در آنجا نمایش می دهد. با استفاده از توضیحات متای مناسب و مرتبط با متن، کیفیت محتوای صفحه را افزایش دهید و از کلمات کلیدی در ان استفاده کنید.

12 - کلمه کلیدی هدف خود را حداقل یک بار در ابتدای متن بیاورید.

برای سئوی داخلی صفحه سایت، منظور از به کار بردن کلمه در ابتدا، استفاده از آن در حدود 100 کلمه اول است. اما گاهی اتفاق می افتد که برای متنی، مقدمه ای طولانی می نویسیم تا پیش از رسیدن به موضوع اصلی، ذهن مخاطب را آماده کنیم. باید سعی کنیم تا مقدمه ای که می نویسیم، خیلی طولانی نباشد تا از به تعویق افتادن استفاده از کلمه کلیدی و هدف اصلی، جلوگیری کنیم.

13 - استفاده از طراحی ریسپانسیو ( واکنشگرا ) برای سایت

گوگل با قاطعیت اعلام کرده که سایت هایی که با سایز های مختلف صفحه نمایش مخصوصا موبایل سازگار نیستند را در نتایج به پایین می فرستد. این اتفاق اولین بار در سال 2015 افتاد ولی در همان ابتدا نتیجه قاطعی نداشت و خیلی سایت ها که ریسپانسیو نبودند، از نظر سئو آسیبی ندیدند و رتبه های قبلیشان را حذف کردند.

بنده  این را "فرصت دادن توسط گوگل به کاربران برای اصلاح ظاهر سایتشان" می دانم. چرا که بعد از چند ماه، به آرامی تغییر در نتایج شروع شد و سایت هایی که ریسپانسیو نبودند به آرامی رتبه های خوب خود را از دست دادند.

اهمیت ریسپانسیو بودن در سئو چیز کمی نیست و باید از همان ابتدای طراحی سایت یا انتخاب قالب سایت، مورد توجه باشد.

به علاوه، موتور جستجوی Bing، هنگام جستجو با موبایل در زیر نتایجی که صفحات آن ها، Mobile friendly هستند، برچسبی می زند که نشان دهنده خوب باز شدن آن صفحات بر روی دستگاه های موبایل است.

همچنین اخیرا گوگل شروع به ایندکس کردن صفحات موبایل با اولویت بیشتر یا Mobile-first indexing کرده است به این ترتیب که صفحات سایت شما در صورت ریسپانسیو یا mobile friendly بودن، در جستجو هایی که از دستگاه های موبایلی انجام می شود، زودتر ایندکس می شوند و تمام این ها، به اهمیت تاثیر بهینه بودن صفحات سایت برای موبایل بر سئو داخلی، می افزاید.

14 - افزایش سرعت باز شدن صفحات برای سئو

گوگل علنا اعلام کرده که سرعت باز شدن سایت و صفحات سایت، تاثیر مستقیم در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو و بهبود سئو دارد. بهینه سازی سرعت سایت، شامل موارد فراوانی می شود که به زودی در یک پست جداگانه کاملا مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و تمامی روش های بالا بردن سرعت بارگزاری صفحات وب، برای بهبود سئو بحث می شود.سعی کنید به هیچ وجه صفحات سایت برای باز شدن بیشتر از 4 ثانیه زمان نگیرد

به صورت خیلی مختصر با کم کردن حجم تصاویر و کاهش حجم تصاویر به صورتی که هیچ افت کیفیت محسوسی نداشته باشند، استفاده از شبکه تحویل محتوا ( CDN )، استفاده از سرویس هاستینگ سریع و قدرتمند و بسیاری موارد دیگر، می توانید تغییر رتبه محسوسی در رتبه سایت خود ببینید. این یکی از موارد بسیار مهم در سئو داخلی صفحات سایت است.

CDN ها و افزونه های کش، تاثیر مثبت و خوبی در سرعت باز شدن صفحات دارند. اما بزرگ ترین عامل تعیین کننده سرعت سایت و در نتیجه آن، یکی از عوامل مهم در سئو داخلی سایت، هاستی است که از آن استفاده می کنید. مطمئنا نباید از یک هاست معمولی انتظار داشته باشید تا برایتان معجزه کند. اما استفاده از یک سرور مجازی اختصاصی برای میزبانی سایت خود یا یک هاست درجه 1، معجزه می کند !

15- بهینه سازی زمان درگیر کردن مخاطب با صفحه ( Dwell time )

اگر بازدید کننده ای که از طریق موتور جستجو به صفحه سایت شما رسیده است، سریعا دکمه بازگشت مرورگر خود را بفشارد، گوگل این موضوع را چنین برداشت می کند که محتوای خوبی را ندیده و به عبارت دیگر، "به دنبال چیزی که با جستجوی عبارت مورد نظرش بوده، نرسیده".

به همین دلیل است که گوگل از Dwell Time برای ارزش دهی به محتوا استفاده می کند و این خیلی هوشمندانه است.

اما مهمترین مساله در بالا بردن زمان درگیر کردن مخاطب با صفحه چیست؟معمولا وقتی بازدید کننده ای مطلبی را در گوگل جستجو می کند، شما دوست دارید که به صفحه درستی هدایت شود. این صفحه درست در خیلی از موارد صفحه دسته یا همان Category فهرست است.

مثلا وقتی نام یک خواننده جستجو می شود، بهتر است که صفحه ای که فهرستی از کلیه آهنگ های آن خواننده را در خود دارد از سایت، بالا بیاید.

مساله مهمتر از تاثیر Dwell time در سئو داخلی این است که ابتدای متن آنقدر جذاب باشد که بازدید کننده فکر کند "به جز این مقاله، راه دیگری برای رسیدن به هدف نیست" !!!!!!!

16- تشویق بازدیدکننده ها به نظر دادن در پست

نظرات در پست ها خیلی موثر نیستند. منظورم از اینکه موثر نیستند این است که "اگر پستی نظرات زیادی داشته باشد، به این معنی نیست که گوگل آن را در نتایج بالاتر نشان خواهد داد."

بلکه این کمک می کند که از راه های غیر مستقیم، به بهینه سازی سایت کمک شود و اعتبار بیشتری برای صفحه جمع شود.

چند مورد (زینتی و جلالی، 1394):


افزایش جلب اعتماد خواننده و بازدید کننده به مطلب و در کل وب سایت

افزایش علاقه بازدید کننده با اینکه در آن مطلب نظر بدهد و یا آن را به اشتراک بگذارد.


2- سئو بیرون صفحه (Off Page SEO)

بر خلاف سئو درون صفحه که توسعه و بهینه سازی وب سایت با کنترل مستقیم بالایی انجام می شود، روش بهینه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می شود؛ (پیوند هایی که از سایت های دیگر به سایت شما اشاره می کنند.

1.لینک سازی و دریافت بک لینک

 دریافت لینک به صفحه و سایت مورد نظر، شاید مهم ترین، پیچیده ترین و موثر ترین روش برای بالا آوردن آن سایت در نتایج گوگل است.

2. شبکه های اجتماعی

هر گونه فعالیت در شبکه های اجتماعی شامل ساخت لینک، افزایش شناخت برند یا Brand awareness و Brand mention در سئو خارجی اثر بخش خواهد بود.  تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو خارجی سایت

3. اعتبار دامنه سایتی که لینک در آن قرار دارد

وبسایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید از آن ها لینک دریافت کنید. بعضی از سایت ها به عنوان اسپم شناخته شده اند و لینک از آن ها ارزش بالایی ندارد. این سایت ها را می توانید در لیست سایت های اسپم استخراج کنید و آن ها را Disavow کنید تا خیالتان از بابت پنالتی شدن بر اثر لینک های بی کیفیت به تعداد بالا راحت باشد.

4. کیفیت محتوای صفحه ای که لینک در آن قرار می گیرد

کیفیت محتوای صفحه ای از سایت که در آن ینک قرار می گیرد، مهم ترین فاکتور موثر در کیفیت لینک است. اگر لینک در صفحه ای که تعداد بسیار زیاد و غیر معمولی لینک خارجی در آن قرار دارد، ساخته شود، مسلما آن لینک ارزشی به اندازه لینک هایی که به صورت Editorial و توسط نویسنده مقالات در صفحات سایت هایشان قرار می گیرند، موثر نخواهد بود. لینک بهتر است به صورت طبیعی و به تعداد مناسب در یک صفحه وجود داشته باشد.

همچنین وضعیت سئو داخلی صفحه ای که لینک در آن قرار می گیرد، در اثر گذاری لینک موثر است.

5. ارتباط عنوان و موضوع صفحه با سایتی که به آن لینک شده

ینک هایی که در سایت های فروش بک لینک قرار می گیرند، هرگز بی اثر نیستند. اما به دلیل اینکه عنوان این بخش در ان ها معمولا رعایت نمی شود، خیلی هم موثر نخواهند بود. ارتباط موضوعی بین عنوان صفحه، متن لینک، صفحه هدف لینک و سایر لینک هایی که در آن صفحه قرار دارند و لینک هایی که در صفحات هدف قرار دارند در تعیین کیفیت لینک، مهم و حیاتی هستند.

6.  تعداد، متن لینک و فالو یا نوفالو بودن

نوشته ای که با آن به سایت شما لینک داده می شود یا همان Anchor text لینک، برای گوگل بسیار اهمیت دارد. لینک هایی مثل "اینجا کلیک کنید"، "بیشتر بخوانید" و از این قبیل، قدرت لینک هایی که با کلمات کلیدی یا نام برند به سایت و صفحه هدف شما داده می شوند را ندارند.همچنین مهم است که لینک به صفحه اصلی سایت شما نباشد و به صفحه هدفی که برای کلمه کلیدی مورد نظر قرار داده اید، باشد. همچنین فالو یا نوفالو بودن لینک، در پاس دادن ارزش و PR به صفحه هدف موثرند. لینک های فالو ارزش بیشتری برای صفحه هدف خود دارند.

اهمیت تعداد لینک ها هم که بر کسی پوشیده نیست. اما باید توجه شود که لینک ها در صورت مصنوعی ساخته شدن، "تابلو" نباشند. ساخت 5000 لینک در مدت 10 دقیقه، باعث می شود که این لینک ها در کمتر از 2 روز توسط گوگل دیده شوند و اثر وحشتناکی بر روی سئو سایت از نظر سئو خارجی داشته باشند.

7. استفاده از SSL در صفحات مهم سایت

بر خلاف وجود یک باور اشتباه که فکر می کند داشتن SSL مستقیما باعث افزایش رتبه سایت می شود و سئو خارجی یا داخلی را بهتر می کند، SSL یک مفهوم بسیار مهم و متفاوت از سئو است که به امنیت می پردازد. SSL ضمن موارد بسیار زیاد و پیچیده ای که در مدیریت سایت و سرعت آن ایجاد می کند، یک الزام برای صفحاتی است که اطلاعات از بازدید کننده دریافت می شود. داشتن یک وب سایت امن فاکتور مهمی در جلب اعتماد گوگل است.


ب) استفاده از QR کد

یه راه آسانی که برای آوردن ترافیک به سایت   وجود دارد QR کد است. با استفاده از این روش مخاطبان با دیدن این کد می توانند به راحتی وارد سایت بشوند و بازدید سایت را بالا ببرند.


پ) برای کسب و کار خود فیدها یا خوراک خبری ایجاد کنید

 مراقب باشید مطالبی که در این قسمت قرار می گیرد حتما ارزش خواندن داشته باشد و بدانید که مخاطبان شما برای آن وقت اختصاص میدهند  و صرفا به عنوان یک  متن تبلیغاتی نیست.


ت)در شبکه های اجتماعی صفحه ای برای کسب و کارتان در نظر بگیرید

در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین، فیسبوک یا حتی اینستاگرام و غیره صفحه ای ایجاد کنید و مرتب در آن محتوا ایجاد کنید تا از این طریق هم بتوانید کسب و کار خود را رشد دهید.در همه ی شبکه های اجتماعی مشتریان بالقوه وجود دارند لذا میشود  خیلی از آن ها را به مشتریان بالفعل تبدیل کرد و در این حالت افراد یک ارتباط دوطرفه با برند شما برقرار می کنند. برای استفاده از شبکه های اجتماعی در این زمینه بهتر است که از استراتژی درستی استفاده بشود  تا به جای جذب مشتری باعث از دست دادن آن ها نشود.

هر کارفرمایی که بودجه ی محدودی دارد می داند  که باید دست به دامن شبکه های اجتماعی بشود؛ با اینکه این استراتژی بسیار کم هزینه است اما باید از روش های قابل قبول و حرفه ای برای جذب مخاطب و افزایش آن استفاده کرد.


ث)بازاریابی ایمیلی:

این حالت یک فرایند بازاریابی است که از طریق ایمیل به مشتری های خود  دسترسی همیشگی دارید و خودتان را در ذهن انها یادآوری می کنید. ایمیل مارکتینگ شاید تاثیر قبل را نداشته باشه اما اگر به شکل اسپم ارسال نشود ممکن است تاثیرگذار باشد. با استفاده از فرمی که در سایت برای ارسال خبرنامه به مخاطب اطلاع می دید، پیشنهادهای خود رو از این طریق برای اون افراد ارسال می کنید. بهتره بدون درخواست برای کسی ایمیل نفرستید و به حقوق دیگرون احترام بذارید.

این کار صرفه ی اقتصادی داره، مفید است اما در طولانی مدت جواب میده. به طور کلی این روش یک راه عالی برای در دسترس بودن با مشتری های کنونی یا یادآوری مشتری های قدیمی بوسیله ی ایمیل های خبری و اطلاع رسانی است.


ج) ویدیوهای آموزشی رایگان به اشتراک بگذارید:

در شبکه های اجتماعی می توانید از طریق ویدیوهایی که از محصولات گرفته می شود یا در مورد خدمات گفته می شود تبلیغ کنید. مثلا شما می توانیند این ویدیوها را در سایت های رایگانی مثل آپارات و یوتیوب به اشتراک بگذارید؛ این روش می تواند برای شما مخاطبان بسیاری به همراه داشته باشد.

این ویدیوها می توانند  به مخاطبتان کارهایی که ممکن است بلد نباشند را آموزش بدهند. برای رسیدن به این هدف از ویدیوهای با کیفیتی که موضوع مورد آموزش را عمیقا بررسی می کنند، استفاده کنید. به این شکل می توانید مخاطبان وفادار و طرفدارانی مختص به خودتان پیدا کنید که حاضرند برای دیدن ویدیوهای بیشتر هزینه کنند.


چ)وبلاگ نویسی و تولید محتوا

این روش یکی از راه های افزایش ترافیک سایت و از جمله تکنیک های سئو است. هدف این است که محتوای مفید و پر بار تولید بشود. نوشتن مقالات مفید که نیاز مخاطبان را بر طرف کند به شدت می تواند روی بهره وری شرکت شما تاثیر بگذارد و به نوعی باعث افزایش درآمد شما بشود. اما نباید فراموش کرد  که  از این روش انتظار تاثیر یک شبه را نداشته باشید و در طولانی مدت جواب خواهد داد.


د)بازاریابی محتوا

این روش یکی از راه های محبوب رایگان در افزایش و جذب مخاطب است. بازاریابی محتوا اغلب از طریق سایت های معروف و پر بازدیدی مثل لینکدین که پلتفرمی است که به همه اجازه میدهد تا هر مطلبی رو به اشتراک بذارند، انجام میشود.

با مشارکت در بازاریابی محتوا، شما در آنچه که بازاریابی جاذبه ای نامیده می شود مشتاق هستید تا مصرف کنندگان را با ارائه اطلاعات ارزشمند در چنین پلتفرم هایی به حضور آنلاین خود جذب کنید.

بازاریابی محتوا یک راه عالی برای دیده شدن است، به ویژه اگر شما یک وب سایت با نام تجاری جدید دارید که در طول سالها به صورت لینک و نوپا در اختیار شما قرار گرفته است.


و)بازاریابی ارجاعی

80درصد کسب و کارها در 18 ماه اول کار شکست می خورند، اگر می خواهید که جزو آن هشتاد درصد نباشید باید روی ارائه ی ارزش واقعی کارخود به مشتری ها تمرکز کنید. اگه این کار را به درستی انجام داده باشید دیگر هیچ بهانه ای برای  مشتری های شما برای معرفی نکردن شما به دوستان و آشناهای آن ها وجود ندارد.

بازاریابی ارجاعی که به تبلیغات دهان به دهان هم معروف است با اینکه یک روش بازاریابی اینترنتی نیست اما اثربخش ترین و کم هزینه ترین راه برای بازار آنلاین یا آفلاین کسب و کار شما است. می توانید که در  بخش امضای ایمیل خود یا بر روی وب سایت لینکی قرار  دهید  تا کاربران نظرات خودشان را به صورت آنلاین در آن فروم ها یا در بخش نظرات گوگل قرار بدهند تا تجربه ی خوب  خود را با بقیه ی افراد به اشتراک قرار بگذارند  و از این طریق دیگران را نسبت به استفاده از محصولات یا خدمات شما تشویق کنند.


ه) استفاده از رویدادهای آنلاین

همینطور که مشارکت شما در فضای مجازی بیشتر میشود حتما با چند همکار و کسانی که مکمل کار شما هستند، آشنا می شوید. با بعضی از این کسب و کارها می توانید چت های تصویری یا تله کنفرانس یا حتی وبینار آنلاین برگزار کنید. با این کار می تونید هزینه ها رو تقسیم کنید پس دیگر به شما فشار مالی زیادی وارد نمیشود و علاوه بر این، با تکمیل یکدیگر تعداد مخاطبان شما  دو برابر خواهد شد. برخی از این رویدادها مثل Team up وCo-Host هستن که میشه از آن ها الهام گرفت.

این ایده ی بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بسیار اثرگذار است و با بودجه ی کم ابتدای کار خیلی میتواند  روی دیده شدن کسب و کارتان تاثیر داشته باشه تنها با کمی خلاقیت و کمک گرفتن از شرکت های طراحی سایت و تبلیغات اینترنتی میتوانید در این راستا گام بردارید.

خیلی از کارفرماها و صاحبان سایت نمی دانند  که حتی می شود از خود وب سایت و مطالب درون آن  هم درآمد کسب کرد. پس میشود گفت سئو و بهینه سازی سایت ارزان ترین راه در تبلیغات اینترنتی است و سایت با کلمه کلیدی مرتبط با زمینه ی کسب و کار در موتور جست و جوی گوگل بالا خواهد امد. بالا آوردن سایت در صفحه ی نتایج جست و جو شاید زمان بر باشه اما می توان با یک نگهداری کم هزینه، نتیجه ی دائمی برای شما به همراه آورد.

چه چیزهایی با سئو اشتباه گرفته می‌شوند؟

گاهی اوقات، کسانی که با SEO آشنا نیستند،‌ آن را به عنوان یک جانشین رایگان برای بازاریابی و تبلیغات در نظر می‌گیرند.

اما باید به خاطر داشته باشیم که توجه به سئو اگر به شیوه‌ای علمی و دقیق و تخصصی انجام شود، اتفاقاً راهکاری زمان‌بر، دشوار و گران‌قیمت است.

کسب و کاری که می‌خواهد در موتورهای جستجو وضعیت مطلوبی داشته باشد، باید نکات بسیاری را رعایت کند که موارد زیر، تنها بخش کوچکی از آنهاست:

 تولید دائمی محتوای اصیل و بدون کپی کاری (درس مرتبط: تولید محتوا)

به روز کردن محتوای قدیمی بر اساس اطلاعات و نیازهای جدید

ایجاد حس رضایت در خوانندگان و کاربران

قانع کردن بازدیدکنندگان به اینکه مدت بیشتری را در سایت شما بگذرانند

همه‌ی این کارها، هزینه‌بر هستند و همیشه و هر روز بخشی از وقت و منابع شما را به خود اختصاص خواهند داد.

SEO همچنین، یک کمپین تبلیغاتی نیست که به عنوان یک پروژه با بودجه‌ای مشخص و در یک محدوده‌ی زمانی مشخص، اجرا شود.

همچنانکه یک مجموعه تکنیک و اصول فنی هم نیست.

بلکه نوعی نگرش به محیط وب و تولید محتوا و شکلی متفاوت از حضور در فضای آنلاین است.

اگر چنین نگاهی را باور نداشته باشیم، به احتمال زیاد SEO به یکی از شیوه‌های قدرتمند برای هزینه کردن بیفایده‌ی پول و منابع کسب و کار ما تبدیل خواهد شد.

نویسنده و گرآورنده: عرفان بامری

seo

تولید محتوا

سئو درونی

سئو بیرونی

سئو چیست؟

seo چیست

اهمیت سئو

سئو در گرگان

سئو سایت

هیرکانا سئو